Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japon Kaleleri Hakkında Genel Bilgi
#1
Japon Kaleleri Hakkında Genel Bilgi

[Resim: zaqf2.jpg]

Japonya'da kaleler yakın zamanlarda inşa edilmiştir. Kalelere, özellikle 15. yüzyıl sonrası otoritenin zayıflaması ve savaşan devletler döneminin kaotik çağa düşmesi ile ihtiyaç duyulmaktaydı. O dönem de Japonya, birbiri ile savaşan ve savunma amaçlı, dağların tepesine kaleler inşa eden onlarca bağımsız küçük devletten oluşuyordu.

Oda Nobunaga, 16. yüzyılın ikinci yarısında Japonya üzerinden merkezi bir otorite kurdu ve halefi Toyotomi Hideyoshi, Japonya'nın yeniden birleşmesini tamamladı, ülke genelinde daha büyük kaleler inşa ettirdi. Önceki kalelerin aksine, bir bölgenin idari ve askeri karargahı ve otorite sembolü olarak, küçük tepelere veya düzlüklere inşa edildi. Onlar 'kale kasabalarının' merkezleri oldu.

Feodal çağın bitiminde (1868) sonrası, birçok kale, geçmişin istenmeyen kalıntıları olarak yok edildi ya da İkinci Dünya Savaşı'nda kayboldu. Sadece bir düzine 'orjinal kaleler', yani feodal çağlardan önce (1868'den önce) ana kalıntıları olan kaleler, ayakta kalabildi. Dahası, birkaç düzine kale son on yılda çoğunlukla geleneksel yapı malzemeleri kullanılmak yerine beton kullanılarak yeniden inşa edildi.

Kale Yapıları ve Kale Kasabaları

Tipik kale, honmaru (ana daire), ardından ninomaru (ikinci daire) ve sannomaru (üçüncü daire) olmak üzere birden çok savunma halkasından oluşuyordu. Lordlar genellikle ninomaru içinde daha konforlu bir ikametgahta yaşarken, kale kulesi honmaru da duruyordu.

Kalenin çevresindeki kasabada samuraylar ikamet ediyordu. Rütbeleri yüksekse kaleye daha yakın yaşarlardı. Tüccarlar ve esnaflar özel olarak belirlenmiş mekanlarda yaşarken, tapınak ve eğlence bölgeleri genellikle şehrin eteklerinde ya da dışındadır. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ve Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., kale kentleri olarak gelişen birçok Japon kenti arasında iki iyi örnektir.

Çoğu kaleler artık müze olarak kullanılmaktadır.

Bazı tipik kale yapıları şunlardır:

Kale Kulesi (Tenshukaku)

[Resim: 2296_01.jpg]
Kumamoto Kalesi

Donjon ya da kale koruyucu olarakta bilinen bu yapı; en içerde, en korunmuş ve en belirgin yapısıdır. Çoğu kale kulesi iki ila beş katlıdır; dışarıdakilerden daha çok içeri de katlar vardır.

Duvarlar ve Hendekler

[Resim: 2296_03.jpg]
Osaka Kalesi

Duvarların ve hendekler halkaları, kalelerin ana savunma ölçüsü olarak hizmet etmektedir. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ve eski Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. (şimdi Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.) en etkileyici örnekleri sunar.

Bekçi Kuleleri (Yagura)

[Resim: 2296_05.jpg]
Hiroshima Castle

Taretler(küçük kuleler) olarakta bilinirler, bunlar kale duvarları boyunca seyir kuleleri ve depo odalarıdır, genellikle köşelere yerleştirilir. Kalelerin genellikle birden fazla bekçi kuleleri vardır. Ana kale kulesinden çok daha küçüktürler ve genellikle iki kattan oluşmaktadırlar.

Kapılar

[Resim: 2296_04.jpg]
Eski Edo Kalesi'nin Sakurada Kapısı

Kalelerin, iyi savunulan bir numaralı giriş kapıları vardır. Tipik kale kapısı, birbirine 90 derece açı ile yerleştirilen iki kapıdan oluşur ve her iki taraftan şiddetle savunulan, küçük bir avlu oluşturur.

Saray (Goten)

[Resim: 2296_06.jpg]
Kumamoto Kalesi'nin kısmen yeniden yapılan sarayı

Saray, lordun ikametgahını ve ofislerini barındırır. Çoğu kaleler, zamanla saraylarını kaybetti. Nijo Kalesi'nin Ninomaru Saray'ı nadir bulunan örnektir. Kumamoto Kalesi, Hikone Kalesi ve Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. sarayları yeniden inşa edilmiş kalelerden birkaçıdır. 

Çeviri: Reikon
Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 
[-] 3 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Bessie., Toruga, ~Haruna~
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi