Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Visual Kei Ayrıntılı Açıklama (Alt Türleri Karıştıranlar İçin)
#1
[Resim: band_img_small_53631.jpg]

Visual Kei, Hepimiz anime müziklerini severiz peki bu müziklerin çoğunun Visual Kei Gruplarına ait olduğunu biliyormuyuz ? Visual Kei genel anlayış olarak Glam Rockla benzerlik gösterir. Sahne performansı, grubun kıyafetleri ve çeşitli ekipmanın görünüşü müziğin kendisi kadar önemlidir. Grup üyeleri şaşırtıcı makyajlar, sıradışı saç şekilleri ve parlak kıyafetlerden yararlanır, fantastik ve anime tabanlı kostümler görülmüştür, pek çok müzisyen dişil hatta androgyn görünmeyi tercih eder. Visual Kei anlayışı Japon kültürünün gelenekçi yapısına ters düştüğü için genelde gruplar popülerleştikçe efendileşirler. Tam anlamıyla Visual Kei olan grupları Japonya dışından takip etmek zordur.

Visual Kei akımının tam olarak nasıl başladığı bilinmemekle beraber, popülerleşmesi ve belirli standartlara oturması X Japan grubuyla olmuştur. Bu açıdan resmi olmamakla birlikte akıma dahil olarak kabul edilen en eski grup X Japan'dır.
Luna Sea, Kuroyume, Zi:Kill, Shazna ve Baiser gibi gruplar Visual Kei'nin patlamasına yardımcı olmuşlardır.

[Alt Türleri & Türevleri]
Nagoya Kei, Kote Kei, Koteosa Kei, Oshare Kei, Angura Kei, Ero Guro, Misshitsu Kei, Chikashitsu Kei

Nagoya Kei: Modern müzik olan Nagoya Kei temellerini Japonya'nın Nagoya kentinden atmıştır. Genellikle normal kei'den daha karanlık ve kasvetli olduğu düşünülür. İlk başlarda daha çok batılı (özellikle ingiliz) punk rock gruplarını andırır. Nagoya'lı grupların amacı giysi ve makyajdan ziyade müzikal komposizyonların ve müziğin kendisine konsantre olmaktır.

Örnek: Alttaki resim Lynch - One Peace Hollowen özel bölümündeki şarkı Onlara Aittir.

[Resim: Lg0LjJ.jpg]

Kote Kei: Visual Kei Japon-Fan sayfasına göre , Kotekote'nin iki alt türü vardır, black-kei ve white-kei.
Black-kei,karanlık duyguları ve hızlı bir ritmi vardır,white-kei ise daha melodik ve açık olmaya yönelir. Kote kei bazen kotekote yada kote olarak da yazılabilir.

Örnek: Alttaki resim Exist Trace - Genocyber animesinin kapanış şarkısı Onlara Aittir.

[Resim: 4m2zy810.jpg]


Koteosa Kei: Soft Visual Kei olarakda belirtilir.Grup özenle hazırlanmış giysiler yerine tek düze,normal giyinir ve basit bir makyaj yaparlar.Budur insanların visual-kei'nin ana konusnu düşündürmeye yönelten fakat bu tipik visual-kei'den farklıdır.Melodi;müzikteki en önemli görünüştür.2000ler gibi görünüşe önem verilip özgürlük kazandığında bu tür yok oldu.Bazen kısaca Sofubi grupları ,Siam Shade, Glay, Sophia, Janne Da Arc bahseder.

Örnek: Alttaki resim > Janne Da Arc - Black Jack animesinin ilk Açılış Şarkısı Onlara Aittir.

[Resim: jdagroup2.jpg]

Oshare Kei: [bazı kişiler bunu ayrı bir tür sanıyor bu türev de Vk ni bir alt türüdür] Japon müzik ve moda sitilidir. Oshare Kei Genre grubu Visual Kei'nin aksine daha zıplak ve ışıltılıdır, şarkıları ilişkiler ile arkadaşlar gibi mutluluğa ve pozitif mesajlara odaklanır. Tarzları hareketli ve renklidir bazen Decora gibidir ama genelde tonları biraz daha düşüktür. Diğerleri ara sıra renkli lens takıp biraz makyaj yaparlar ve Visual Kei Genre'yi sevmezler. Oshare Kei 2001 civarında "Anakuro'' Filmde ''Ryo of Baroque'yi'' söyleyerek başladı.

Örnek: Alttaki resim > An Cafe - Darker than Black 2. Açılış Şarkısı Onlara Aittir.

[Resim: AC_offical_07.jpg]

Angura Kei: Angura "undreground" kelimesinin kısaltılmışıdır. Bu 1960 öncesi büyük genişleme dönemi tarihine dönen kültürel bir harekettir. Bu hareket bazı mangakaları da etkiledi ve bu sanatçılar benzersiz kimlikler oluşturup angura kei yaparak kendi kültürlerini bulmaya çalıştılar.Ero Guro sitiliyle bağlantılıdır ama temel fark bu Angura daha koyu ve resmidir. Japon üniformalarında kullanılır, kimono, yada diğer geleneksel kıyafetler Angura-kei gruplarında çok yaygındır.

Örnek: Alttaki resim > Onmyouza - Basilisk animesinin ilk açılış şarkısı Onlara Aittir.

[Resim: Onmyouza.jpg]

Ero Guro:Bu bir genel görünüm ve giyim tarzıdır. Japon müzik gruplarında, Mucc or Merry gibi gruplarla ve özellikle Cligari ile meşur olmuştur. Adındanda anlaşılacağı gibi, erotik ve acayip şarkıları sansürsüz şok edici bir korku ve tuhaf seksüal görünüm ile karamizahlı bir enerji merkezidir. Angura Kei giyimleride aynı Ero Guro sitili gibidir ama çok daha hafiftir.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Misshitsu Kei: Genel olarak Neurosis grupları için kullanılan bir türevdir. Neurosis kelime anlamı olarak gizli odaları ifade eder.Diğer açılardan Angura Kei'den pek bir farkı yoktur.

[Resim: 7XZ56m.jpg]

Chikashitsu Kei: 1997, Tokyo Chikashitsu'da bir konserde meydana gelimiştir. ve Angura keiyi'den geliştirilmiştir. yeni bir türev olmasına rağmen bir çok grup krulmuştur.Bunlar: Mucc, Inugami sirki Dan, Guruguru Eigakan.

[Resim: Xqpm37.jpg]

Çeviri bana ait değildir. Ersel isimli bir arkadaşın çevirisidir. Hiç bir değişiklik yapmadım. Eğer yanlış bir şeye rastlarsanız -yanlış olduğunu sanmıyorum ama-  kusura bakmayın ^^
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Toruga
Ara
Cevapla
#2
Teşekkürler detaylı açıklama için, başlığı sabitliyorum ben de. Herkese faydalı olacağını umarım. smile
[Resim: AVfeVS.jpg]
Cevapla
#3
Konu için çok teşekkürler.. smile Ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş oldum.. smile
[Resim: QOJ7evi.png]
Cevapla
#4
Teşekkürler açıklamalar için. Çok daha iyi öğrenmiş oldumn
[Resim: x_japan_by_aeidraqi.jpg]
Ara
Cevapla
#5
Konu için teşekkürler. ^^
Artık bana sürekli aynı soruları soran arkadaşlarımı bu konuya yönlendireceğim. Herşey açık ve net. Big Grin
Ara
Cevapla
#6
Gerçekten süper oldu ben daha yeni tanımaya başladım J-Rock'ı ve sayende iyice aydınlandım ^^
Cevapla
#7
Teşekkürler (:
[Resim: 9bcbps.png]
Ara
Cevapla
#8
bu açıklama çok yararlı oldu teşekkür ederim..
[Resim: 7de692c62fbcda94de60e58ea37477d9.jpg]

''gift from God''
Ara
Cevapla
#9
birileri turkceye cevirmis, iyi smile Bilgi icin tesekkurler
[Resim: hirotolips.gif]:heart:
Cevapla
#10
teşekkürler!! smile
!!!Gazerock!!!


Hokorashige ni kazashiteta jikoshuchou to iu "riot"
Kono hikari no mukou ni wa jiyuu nado nakatta n'da

...Miseinen...


Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi