Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ikebana (Çiçek Düzenleme Sanatı)
#1
İkebana denilen çiçek düzenleme sanatı 15. yüzyıla kadar eskilere gitmektedir. Japon kültüründe her çiçeğin sembolik bir anlamı vardır. Çiçekler, yeri, göğü, insanı, duyguları simgeleyebilmektedir. Sembollere dayalı kesin kurallar bulunmaktadır.

Ne kadar kural olursa olsun, bütün kurallar cennet-dünya-insan üçlemesine dayanır. Bu kuralların oluşturduğu çeşitli ikebana biçimleri ikebana okullarında öğretilmektedir. Bu biçimlerin bazıları oldukça sade, bazılarıysa çok abartılıdır. Ortak noktaları ise hepsinin bir anlam taşımasıdır.

Budist tapınaklarındaki dini törenlerde çiçek sunma adeti, ikebananın da doğuşunu sağlamıştır. Bu sunuşlarda çiçekler ve dallar, cennete dönük yerleştirilirmiş. 15. yüzyıla gelindiğinde dikkatler cennetten, cennet misali doğaya çevrilmiş. Doğanın mükemmelliğini yansıtma arzusu ikebana da göstermiş kendini... Bu tarza "rikka" (dik duran çiçekler) denmektedir.

Yine Budist inanca göre, evrenin simgesi olan Suneru dağı ana temadır. Çiçeklerin sembolizması ise dağın tasviri ihtiyacına cevap vermektedir: Çam dalları kayaları ve taşları, beyaz krizantemler ırmak ve dereleri sembolize etmiştir. Sembolik değerleriyle rikka kendisini geliştirmiş ve 17. yüzyıla gelindiğinde, bir akım olarak kendini tamamen kabul ettirmiştir. Rikka günümüz ikebana sanatının klasik okulunu oluşturmakla birlikte günümüzde çok az uygulanmaktadır.

İkebananın bir başka gelişme mecrası ise doğal (natüralist) okul olmuştur. 15. yüzyılda (Muramoçi dönemi) yapılan küçük evlerde bir iç kısım (tokonoma) bulunurdu. Bu bölüm sanat eserleri ve çiçek düzenlemelerine ayrılmıştı. Çiçek düzenlemenin halk arasında yaygınlaşması, kolaylık ve ucuzluk gereğinin bir sonucu olarak, sadeleşmeyi de beraberinde getirmiştir. 16. yüzyılın sonlarında çay törenlerine de çiçek düzenleme sanatı girdi. "Nageire" adı verilen bu tarzda, sadelik ve doğallık esastır.

Malzeme kısıtlaması olmamasına rağmen, süslemeye gidilmemiş, çiçekler vazolara olduğu gibi bırakılıvermiştir. 19. yüzyılın sonlarında Japonya'daki modernleşme hareketi kendisine ikebanada da gösterdi. "Moribana" (kümelenmiş çiçekler) adı verilen bu tarzda, Batılılaşma ile birlikte ülkeye giren yeni çiçekler de görülmektedir. Bu tarz, özellikle kentleşme olgusu çerçevesinde büyük bahçelerin ve parkların birebir küçültülmesini amaçlamaktadır. Küçük ölçekli bu canlandırmalar, her yerde uygulanabilmesi ve çeşitli tarzlara açık olması bakımından serbest yorumlara açık olmuştur.

[Resim: ikebana20im20dreieck9lr.jpg]
[Resim: image.axd?picture=2011%2F2%2Fikebana4.jpg]
[Resim: attachment.php?attachmentid=67842&stc=1&d=1237497607]
[Resim: ikebana2mh4.jpg]
[Resim: ikebana2.jpg]

[Resim: QOJ7evi.png]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • xenothippe
Cevapla
#2
Japonya Başkonsolosluğu, Sogetsu-kai’nin işbirliği ile Japonya’dan İkebana ustası Bayan Sanae MAEDA’yı davet edip, İkebana (Japon çiçek sanatı) gösterisi düzenleyecektir. Hepinizi bekliyoruz.

Tarih: 22 Eylül2013 saat13:00- (yaklaşık 2 saat)
Yer: Eski Japonya Başkonsolosuğu Binası
(İnönü Cad. No.16, Gümüşsuyu, Taksim, İstanbul)

(Bu etkinlik ile ilgili detaylı bilgi)
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


Not: Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Facebook sayfasından alıntıdır.
[Resim: jcW273d.gif]

eski nick: ads12358 telafuzu ve akılda kalması zor olduğu için Toruga'dan rica ettim ve değiştirdi smile
Ara
Cevapla
#3
Etkinliğe gidecek olan var mı? smile
[Resim: QOJ7evi.png]
Cevapla
#4
akaonu için teşekkürler ve etkinliğe gidemedim
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Japon Yazı Sanatı Shodo aybüke* 4 6,668 10-20-2015, Saat:07:57 PM
Son Yorum: ebru5
  Ukiyo-e (Japon Resim Sanatı) aybüke* 4 3,859 09-30-2015, Saat:07:21 PM
Son Yorum: aynura
  Bonsai Sanatı aybüke* 10 5,789 09-26-2015, Saat:01:21 PM
Son Yorum: muzmer

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi