Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1.33/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sumo (相撲)
Sumo (相撲)

[Resim: l3m6Xg.jpg]

Sumo (相撲, Sumō), güreşçilerin birbirlerini belirli dairenin dışına çıkaramaya çalıştıkları ya da daire içerisinde rakibi yere düşürmeye çalıştıkları bir Japon sporudur. Sumo kelimesi, "Sumafu"dan gelir. Bu kelime "kendini korumak" anlamına gelmektedir. Bu spor profesyonel olarak sadece Japonya'da yapılmaktadır. Sumo sporu geleneklerini hala devam ettirmektedir.

[Resim: VPm1Oj.jpg]

Güreşçilere, çoğunlukla rikishi ve bazen de  sumōtori denir. Güreşçiler, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'nun belirlediği kurallara uymak zorunda olduklarından hayatları oldukça disiplinli geçer. Sumo güreşçilerinin çoğu Japonca'da "heya" olarak bilinen sumo eğitim alanlarında yaşarlar. Bu alanlarda yiyeceklerinden, giyim tarzlarına kadar her şey sıkı geleneklere bağlı olarak belirlenir.

[Resim: vXrvGr.jpg]

Sumo turnuvaları, Tokyo, Osaka, Nagoya ve Fukuoka'da düzenlenir.

Çeviri: Bessie.
Kaynak: Wikipedia
[Resim: aYLBPz.jpg]
[-] 2 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • kagami chan, Toruga
Sumo izlemesi çok keyifli bir spor bana göre. Maçları fazla takip etme şansı bulamıyoruz, bazen Japon kanallarında rastlarsam veya NHK World'de özet geçerlerken rastlarsam izlemeye çalışıyorum. Yeni açılan S Sport kanalında sumo maçlarının gösterileceğini duyduğumda açıkçası sevindim. Umarım bolca yayın olur ve bu spor türü Türkiye'den daha çok izleyici kazanır.
[Resim: AVfeVS.jpg]
Yazın, Nagoya'da yapılan yarışmanın son iki gününe katılmak için heveslenmiştim. Bu maçların biletleri yarışmadan bir ay önce internet'te kendi sitelerinde satışa çıkarılıyor ve 10 dakika içinde tükeniyor. En arkadaki yerlerin biletlerini aynı gün içinde, hafta içiyse ve gece uyanıp saatlerce beklemeyi göze alırsanız, satın almak mümkün. Bu yarışmalar 14 gün sürüyor. Yarışmanın en önemli kısımları öğleden sonra olduğu için öğleye kadar etrafta kimse olmuyormuş. Yarışmanın olduğu zamanlarda, stadyumda ve çevresindeki restoranlarda sumo güreşçilerinin kilo almak için yediği Chanko Nabe isimli bir güveç türü satılıyor. İzleyicilerin oturma yerleri dörder kişilik olarak satılıyor ama o alana 2 kişi otursanız da 6 kişi otursanız da kimse karışmıyor. Sumo'nun Shinto inancında çok önemli bir yeri var bundan dolayı maçtan önce yapılan seromoniler maçın kendisinden bile uzun sürüyor. Okuduğuma göre Tokyo'daki yarışma alanının yanında Sumo'yla ilgili bir müze de varmış.
[Resim: CLANNAD-0156.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • ~Haruna~

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi