Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akiko Yosano (与謝野 晶子)
#1
[Resim: 220px-Akiko_Yosano_posing.jpg]

Akiko Yosano, 7 Aralık 1878-29 Mayıs 1942 tarihleri arasında yaşamış Japon feminist, pasifist, yazar ve şairin kalem adıdır. Doğum adı Shō Hō(鳳 志よう) olan şair, en ünlü ve konuşulan şairlerden biri sayılmaktadır.

Yaşamı:
Yosano Osaka'nın yakınlarında bulunan Sakai'de, zengin bir ailede doğmuştur. Küçüklüğünden beri edebiyatla ilgilenmiş, babasının geniş kütüphanesinden kitaplar okuyarak vakit geçirmiştir. Lise öğrencisi iken bir şiir dergisi olan Myōjō'ya katılmış ve bu derginin en önemli yazarlarından olmuştur. Myōjō'nun editörü Tekkan Yosano, kendisine tanka* şiirlerini öğretmiştir.

Tekkan'ın bir eşi olmasına rağmen, ikili birbirine aşık olmuş ve sonunda Tekkan eşinden ayrılmış, ikili bir araya gelmiştir. 1901'de evlenen çiftin Hikaru ve Shigeru adında iki çocuğu vardır.

Kariyeri:
1901'de ilk tanka şiirlerini cilt olarak yayınladığı, 400'den fazla şiir bulunduran Midaregami adlı eseri yayınlanmış; fakat birçok şiir eleştirmeni tarafından beğenilmemiştir. Bu eleştirilere rağmen, birçok insan tarafından okunmuş ve zamanının düşünürlerine yardımcı bir kitap hâline gelmiştir. İlk kitabı, -aynı zaman da en iyisi olduğu da rivayet edilmektedir- dönemindeki diğer eserlerden farklı olarak, geleneksel tanka şiirlerine bireycilik kavramı kazandırmıştır. Tekkan da bir şair olmasına rağmen, eşinin gölgesinde kalmış, şairlik yerine edebi kariyerinde cesaretlendirmek amacıyla eşinin eserlerini yayınlamada görev almıştır.

Yasano'nun erkek kardeşine ithafen yazılmış Kimi Shinitamou koto nakare şiiri savaş sırasında yayınlanmış ve oldukça münakaşacı bir dile sahipti. Şiir, bir şarkı hâline getirilmiş ve savaşa karşı protesto yöntemi olarak kullanılmıştı.

Akiko Yosano, sıradışı bir şekilde üretken bir şairdi, bir oturuşta 50 şiir yazabilirdi. Yaşamı boyunca binden fazla şiir yazmış, şiirlerinin sayısının 20 bin ile 50 bin arasında olduğu düşünülmektedir.

Taishō döneminde Yosano, ilgisini sosyal konulara çevirdi ve Hito oyobi Onna to shite (Bir İnsan ve Bir Kadın Olarak), Gekido no Naka o Iku。 (Sıkıntılı Zamanlar Geçirmek) ve otobiyografisi olan Akarumi e (Işığa Doğru) adlı eserlerini yayınladı. Yorumları savaşçı zihniyete karşı ve feminist görüşlerini destekleyici şekildeydi.

Son eseri Shin Man'yōshū, 60 yıllık hayat süreci boyunca 6675 şairin 26783 eserini toplamasından oluşmuştu.

Yosano 1942'de 63 yaşında kalp krizinden ölmüştür. Ölümü Pasifik Savaşı sırasında olduğu için, medya tarafından ilgi görmemişti, ve savaş sonunda eserleri eleştirmenler tarafından unutulmuştu. Lakin, son senelerde Yosano'nun romantik, duygusal stili tekrar popülerliğine kavuşmuş ve hâlâ daha da ünlenmeye devam etmektedir.

*Tanka(短歌 "kısa şiir"), klasik Japon şiirlerinin türlerinden biridir.

Çeviri: Frannie
Kaynak: Wikipedia
smile
THE MONSTER OF IKEBUKURO.
[Resim: tumblr_n6lw42gCJ01qc9zfzo2_500.gif]
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi