Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Daimyo (大名)
#1
Daimyo(大名)

[Resim: takedashingen.jpg]
(Şekil 1. Sengoku Dönemi daimyolarından Takeda klanı lideri Takeda Shingen)

Diğer türleri: Shugo Daimyo(守護大名), Sengoku Daimyo(戦国大名)

Daimyolar, Orta çağ Japonya'sından Meiji Restorasyonlarına kadar askeri gücü ellerinde bulunduran yerel savaş beyleridir. Aslında aile reisleridirler. Çünkü her bir daimyonun kendi klanı ve klanı içinde kast sisteminin görüldüğü sınıflar bulunurdu. Köylüler, samuraylar ve soylulara ayrılırdı bu sınıflar. Daimyolar kendi klanları içindeki en üst sosyal statüye sahip aile reisleriydi. Genel olarak hepsi şoguna bağlıdırlar. Şogun demek ordu komutanı olmak demekti. Bu yüzden daimyolar içte özgür olmalarına rağmen ülke dışı yapacakları eylemlerde özellikle askeri eylemlerde direkt olarak şoguna bağlıydılar.
Shugo daimyoluk(守護大名) ise genel olarak valilik görevi gören devlet adamlarıydı. Genel olarak savaşta kazandıkları başarılar ile toprak verilerek ödüllerilirlerdi. Özellikle şoguna bağlı hareket ederlerdi. Shugo daimyolar vergi toplar ve devlet işlerinde söz sahibiydiler.

Birde Sengoku daimyoları( 戦国大名) vardı. Bu daimyolar ise Shugo daimyolardan farklı olarak sengoku dönemindeki iç karışıklıklar sırasında genellikle kan dökerek ve güç kullanarak toprak sahibi olmuş daimyolardı. Shugo daimyolarından bir diğer farkları ise Kyoto'ya ulaşma hedeflerinin olmasıydı. Çünkü Sengoku Döneminin Aşikaga Şogunluğu artık zayıftı. Bu yüzden Kyoto'ya ulaşan Sengoku daimyosu imparator tarafından ilahi güçleri vasıtasıyla şogun olarak atanırdı. Örneğin Oda Nobunaga 1568 yılında diğer rakiplerinden üstün olarak Kyoto'ya ayak basmış ve ikinci şogun olmuştur.

Daimyoluk Kamakura şogunluğu ile başlamış ve 1871 yılında Meiji Resterasyonlarında samuray sınıfının kaldırılması ile kalkmıştır. Soylu sınıfın bu yerel savaş beyleri Meiji restorasyonlarında samuray sınıfının yok olması ile polis teşkilatı ve orduya katılmışlardı. Böylece daimyolar da samuraylar gibi tarih sayfasında yerlerini almıştır.

Araştırmacı: Tokugawa_Korai
Kaynak: Wikipedia
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Bul
Cevapla
#2
Şogunları biliyordum ama daimyolardan pek bir bilgim yoktu. Öğrenmiş oldum. smile

Bilgi için teşekkürler..
Cevapla
#3
Rica ederim. Daimyolar olmazsa olmaz bir parçasıdır Japon tarihinin. Genel olarak bir çoğu hırslı ve şogun olmak için sabırsız ve bir o kadar da zalim olabiliyorlardı. Avrupalılar'ın lordlarına veya feodal derebeylerine denktiler.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi