Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japan-Fans Üyelerinin Japonca Seviyesi
Japan-Fans Üyelerinin Japonca Seviyesi

Bu konunun amacı Japan-Fans üyelerinin ne kadarı Japonca'ya ilgi duyuyor, ilgi duyanların Japonca seviyeleri nasıl bunu öğrenmektir. Vereceğiniz cevaplar önemlidir. Lütfen samimi olarak cevap veriniz. Buradan alacağımız cevaplara göre Japan-Fans üyelerinin Japonca'ya olan ilgi ve seviyelerini saptayabileceğiz. Alınacak sonuçlar, ileride çeşitli aktivite ve organizasyonlar için kurumlarla paylaşılabilir ve bazı durumlarda önemli rol oynayacakları kesindir.

Sizden istediğimiz şudur:

1) Japonca'ya ilgili misiniz? Yoksa Japonca ile ilgilenmiyor musunuz? Bu mavi renkli soru ortak sorudur. Öncelikle buna cevap vermelisiniz. Buna vereceğiniz ilgileniyorum ya da ilgilenmiyorum şeklindeki cevaba göre sorulara devam ediniz. Japonca'ya ilgisi olmayanlar kırmızı renkli soruları, ilgisi olanlar ise siyah renkli soruları cevaplamalıdır. İlginiz olmadığını belirtmeniz bir bakıma hiç bir alfabeyi bilmediğinizi, sınavlara girmediğinizi, Japonca'ya dair bir bilginiz olmadığını ya da çeşitli sebeplerle Japonca'yı öğrenmek istemediğinizi ifade eder.

2) Japonca'ya ilgisi olan arkadaşlar, aşağıdaki kısımları doldurmalıdır. Üç seviye durumu var. İyi, Orta ve Kötü. Bunların anlamları:

İyi: Bu alfabeyi ilk görüşte, akıcı biçimde okuyabilirim. Tüm karakterleri biliyorum. Karakterleri yazabilirim.
Orta: Bu alfabeyi ilk görüşte olmasa da yavaş yavaş okuyabilirim. Karakterleri iyi seviyede olmasa da biliyorum. Bazı karakterleri yazmakta zorlanıyorum.
Kötü: Bu alfabeyi okuyamam, ya da zorlanarak okurum. Tüm karakterleri bilmiyorum. Karakterleri yazamıyorum.

Cevapları üstteki seviyelere göre lütfen doldurun.

Hiragana

Okuma Seviyesi:
Yazma Seviyesi:

Katakana

Okuma Seviyesi:
Yazma Seviyesi:

Kanji:

Okuma Seviyesi:
Yazma Seviyesi:
Bilinen Kanjilerin Sayısı: (Net bir rakam olmak zorunda değil)
Ek Bilgiler: (Kanji seviyenize dair sizin eklemek istedikleriniz.)

3) Japonca Yeterlik Sınavına İlişkin Sorular:

Sınava Girdiniz mi?: (Girdim / Girmedim -- Girenler kaç kez girdiklerini ve yıllarını da yazmalıdır.)
Aldığınız Puan: (Girmediyseniz boş bırakın. -- Girenler hangi seviyede girdiklerini de not olarak belirtmelidirler.)
Sınava Girdiğiniz Seviyeler (Girmediyseniz boş bırakın)
Başarıyla Geçtiğiniz Seviyeler: (Girmediyseniz boş bırakın)

4) Genel Japonca Durumunuz:

Japonca Okuma Seviyeniz: (İyi / Orta / Kötü -- Okumadan kasıt anlamak değildir. Yalnızca karakterleri tanıyıp cümleyi düzgün okuyabilme durumunuzu ifade eder. İyi şekilde okuyorsanız iyi, takılmalarla okuyorsanız orta, okuyamıyor ya da çok az okuyabiliyorsanız kötü seçmelisiniz.)
Japonca Anlama Seviyeniz: (İyi / Orta / Kötü -- Japonca anlama seviyesi derken hem okuduğunuz metinleri hem de dinlediğiniz Japonca'yı kastediyoruz. Ayrı ayrı yazabilirsiniz. Bir kere okuyup dinlediğinizde hemen ya bir kaç kerede anlıyorsanız iyi, biraz düşündükten sonra anlıyor ya da tam olarak ne demek istediğini anlayamıyorsanız orta, hiç anlamıyor ya da çok az anlıyorsanız kötü demelisiniz.)
Japonca Yazma Seviyeniz: (İyi / Orta / Kötü -- Bu seviyeyi belirlerken yazdıklarınızın karakterlere ne kadar benzediği ve kendi cümlelerinizi oluşturup yazabilme durumunuzu soruyoruz. Çizim hatam yok ve yazdığım karakterleri herkes okuyabilir diyorsanız iyi, bazı kişiler okumakta zorlanabilir ve az da olsa çizim hatam var diyorsanız orta, çoğu kişinin okuyamayacağını düşünüyor, yer yer çizim hataları yapıyorsanız kötü demelisiniz.)
Japonca Konuşma Seviyeniz: (İyi / Orta / Kötü -- Japonca'yı takılmadan ve düzgün cümleler oluşturarak bir Japonla konuşabilme seviyeniz. Takılmıyorsanız ve anlıyorsanız iyi, takılıyor ve bazı durumlarda anlaşamıyorsanız orta, hiç anlamıyor ya da çok az anlıyor ve cümle kurup konuşabiliyorsanız kötü seçmelisiniz.)

5) Diğer Sorular:

Japonca'yı Nasıl Öğrendiniz? (Kursa gittim, internet üzerinden çalıştım gibi örnek cevaplar verebilirsiniz. Net anlatırsanız iyi olur.)
Japonca'ya İlgi Duymaya Nasıl Başladınız? (Bilindik bir soru, Japonca merakınızın çıkış noktaları nelerdir?)
Hiç Japon Arkadaşınız Var mı? (Eğer varsa internet üzerinden mi yoksa gerçek hayatta mı? Onunla konuşarak pratik yapabiliyor musunuz, yoksa başka dillerde mi anlaşıyorsunuz?)
Japonca İle İlgili Bir Bölümde Okuyorum / Mezun Oldum: (Japonca ile ilgili bir bölümde okuyorsanız ya da mezun olduysanız belirtebilirsiniz.)

6) Japonca'ya Neden İlgi Duymuyorsunuz? (Bu da ilgi duymayanlar içindir, örnek olarak zor gözüküyor, kanjiler yüzünden gibi cevaplayabilirsiniz.)

Herkesin katılımını bekliyoruz. Lütfen samimi biçimde cevaplayınız. Teşekkürler.
1G1MWA.jpg
ilk cevap benden olsun o zaman. Konuyu görür görmez uçtum hemen. Blush

1) Japonca'ya ilgili misiniz? Yoksa Japonca ile ilgilenmiyor musunuz?

Japonya'ya başlayan ilgimle beraber Japonca'ya da ilgi duymaya başladım. Haliylen derslere de başladım, şuan kendi çapımda internetten çalışıyorum. Bravo

2)
Teker teker cevzaplamama hiç gerek yok galiba. Kanji'yi zaten sona bıraktım. Katakana'ya da henüz başlamadım. Hiragana'da da 15 heceyi diyeyim iyi biliyorum ama alfabeyi de derslerimle beraber yavaş yavaş yürütmeye çalışıyorum, karışıklık olmasın öğrenince tam öğreneyim diye. Kötüyüm yani şimdi hiç kıvırmayayım.

3)

Sınava Girdiniz mi?: Şu an duyuyorum böyle bir şey olduğunu zaten. Girmedim.
Aldığınız Puan: -
Sınava Girdiğiniz Seviyeler: -
Başarıyla Geçtiğiniz Seviyeler: -

4)

Japonca Okuma Seviyeniz
: Dediğim gibi bildiğim hecelere iyi okuyorum ama bilmediğim daha çok şey var.
Japonca Anlama Seviyeniz: Henüz anlamada kötüyüm.
Japonca Yazma Seviyeniz: -
Japonca Konuşma Seviyeniz: -

5)

Japonca'yı Nasıl Öğrendiniz?
Daha doğrusu internetle öğreniyorum. öğrendim demeyeyim şimdi.
Japonca'ya İlgi Duymaya Nasıl Başladınız? Japon merakım Bokura Ga İta'yla başladı ama Japonca'ya ilgim Hana Kimi ile başladı Cool
Hiç Japon Arkadaşınız Var mı? Maalesef Sad

Hiç cevaplamayaydım diye de düşünmedim değil ama olsun yahu. Japonca'ya olan ilgimi anlayan tek yerde de konuşmayacaksam ne yapayım Shy
tumblrinlinemgpaizdlxh1.gif
1) Japonca'ya ilgili misiniz? Yoksa Japonca ile ilgilenmiyor musunuz?: Evet, ilgiliyim.

2) Hiragana
Okuma Seviyesi: Orta
Yazma Seviyesi: Orta

Katakana
Okuma Seviyesi: Kötü

Kanji
Okuma ve Yazma Seviyesi: Neredeyse hiç Sad

3) Sınavlara Girmedim

4) Japonca Okuma Seviyeniz: Orta
Japonca Anlama Seviyeniz: Orta
Japonca Yazma Seviyeniz: Orta
Japonca Konuşma Seviyeniz: Kötü

5) Japonca'yı Nasıl Öğrendiniz?: İnternet üzerinden, yardımcı kitap ve Skype üzerinde Japon arkadaş grubumla telafuz pratiği yaparak öğreniyorum diyelim smile

Japonca'ya İlgi Duymaya Nasıl Başladınız?: Çok ilginçtir fakat ilk izlediğim anime Soul Eater ve orada duyduğum tek bir "kuso" ile başladı Japonca hayranlığım Big Grin

Hiç Japon Arkadaşınız Var mı?: Evet var, bir çok Japon arkadaşım var internet üzerinden tanıştığım bir tanesi 3 yıl boyunca Türkçe eğitim almış ve beni Türkçe çalıştırıyor Japonca'ya. Onun haricinde "Trans+Word" adında küçük çaplı bir grupta reklamcı ve Türk kültürünü tanıtıcı bir kişi olarak görev alıyorum, hediye koliler yolluyorlar, Skype üzerinden konuşuyoruz ve bana telafuz çalıştırıyorlar tabiki ben de onlara hehe~ Mayıs ayında Japonya'ya gitmeyi planlıyorum bir proje ile fakat onlar benden erken davranıp 1 ay içinde İstanbul'a gezi planlıyorlar bakalım ne olacak Bravo
♡ Japan Lover ♡

w3F6o.gif

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
1) Japonca'ya ilgili misiniz? Yoksa Japonca ile ilgilenmiyor musunuz? İlgileniyorum.

2) Hiragana

Okuma Seviyesi: İyi
Yazma Seviyesi: İyi

Katakana

Kanji:

Yazma Seviyesi: Kötü
Bilinen Kanjilerin Sayısı: 250-300
Ek Bilgiler: Kanji okumam yazmama oranla kesinlikle çok daha iyi.

Sınava Girdiniz mi?: Girdim. 2010 yılında N5'ten 2011 yılında da N4'ten girdim.

Aldığınız Puan: N5'ten 180/180, N4'ten 153/180

Sınava Girdiğiniz Seviyeler: N5, N4

Başarıyla Geçtiğiniz Seviyeler: N5, N4

Japonca Okuma Seviyeniz: İyi

Japonca Anlama Seviyeniz: İyi

Japonca Konuşma Seviyeniz: İyi

5) Diğer Sorular:

Japonca'yı Nasıl Öğrendiniz? Üniversitede 2 sene kadar kredisiz Japonca dersi aldım.

Japonca'ya İlgi Duymaya Nasıl Başladınız? Tam başlangıç zamanını bilemiyorum fakat çocukluğumdan beri ilgi duyuyorum. Ablamın etkisinin olabileceğini düşünüyorum.

Hiç Japon Arkadaşınız Var mı? Çok var. Japonca anlaşıyoruz. Zaten Japonca anlaşabileceklerini anlayınca direk Japonca'ya dönüyorlar smile
Yeah, 数え切れない papers & PAGES,

and I can write to u forever, it's ENDLESS
Ara

Japonca ile ilgileniyorum.

Hiragana

Katakana

Kanji:

Bilinen Kanjilerin Sayısı: 2

3) Sınava Girdiniz mi?: Hayır.

4) Genel Japonca Durumunuz: Orta

Japonca Okuma Seviyeniz: İyi

Japonca Konuşma Seviyeniz: Orta

5) Diğer Sorular:

Japonca'yı çok fazla Anime izleyerek, Japonca müzikler dinleyerek, Japon programları izleyerek, J-Drama seyrederek öğrendim.

Japonca'ya İlgi Duymaya Nasıl Başladınız?

Japonca'ya ilgi duymaya abim sayesinde başladım. Abim hep Japonca müzikler dinlerdi. Japonca müzikleri duyduğum zaman çok hoşuma giderdi, bu şekilde Japonca'ya ilgi duymam başladı.

Hiç Japon Arkadaşınız Var mı?

Japon arkadaşım var, internet üzerinden arkadaş olduk. Onunla çoğunlukla İngilizce konuşuyoruz, ama onunla Japonca konuştuğumuz zamanlar da oluyor.

Japonca'ya ilgim var.

2)Hiragana

Katakana

Kanji:

Bilinen Kanjilerin Sayısı: -
Ek Bilgiler: Kanji'yi okuyamıyorum da, söyleneni yazamıyorum da. Ama, Kanji'nin zor olduğunu söylerler. Ben hiç zorlanmadan, rahatlıkla yazabiliyorum ama problem anlamamak işte. Souka

Sınava Girdiniz mi?: Henüz girmedim.
Aldığınız Puan: -
Sınava Girdiğiniz Seviyeler: -
Başarıyla Geçtiğiniz Seviyeler: -

Japonca Okuma Seviyeniz: Orta
Japonca Anlama Seviyeniz:
Okuduğunuz: Kötü

Dinlediğiniz: Orta
Japonca Yazma Seviyeniz: İyi.
Ancak, basit cümleler kurabiliyorum ve şu anda sadece Hiragana ile yazabiliyorum. Sad

5) Diğer Sorular:

Japonca'yı Nasıl Öğrendiniz? Anime, Dizi ve Filmlerden konuşmayı(telaffuz) öğrendim. Yazım ve grammer içinse internetten yararlanıyorum. 2.dönem içinde Japonca özel ders almaya başlayacağım inşallah. Souka
Japonca'ya İlgi Duymaya Nasıl Başladınız? Bilmiyorum. Kendimi bildim bileli öğrenmek istiyorum. Bravo
Hiç Japon Arkadaşınız Var mı? Bir keresinde Yuki adında biri ile uzun bir sohbet geçmişti aramızda. MSN ile konuşmuştuk. Ama sadece bir kez konuştuk. Bunun dışında hiç arkadaşım olmadı.
tumblr_m253qfzHAp1qgs0bzo1_500.gif

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.~ Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.~

Evet, ilgiliyim.

2)Hiragana

Katakana

Kanji:

Bilinen Kanjilerin Sayısı: 500+

Ek Bilgiler: Aslında şuan 700 veya üzeri Kanji bilmem gerekirdi ama
öğrendiğim kanjilerden 500 veya üzerini tam olarak biliyorum.
Ders dışında kendimde öğrendiğim Kanjiler var.
Ayrıca sınavlarda 2 dersim AA, onlardan biride Kanjidir.
Yinede Orta yazmayı uygun gördüm çünkü
daha öğrenmem gereken 700+ kanjiyi ezberleyemedim ):

Sınava Girdiniz mi?: Girmedim.

Okuduğunuz: Orta
Dinlediğiniz: Orta

5) Diğer Sorular:

Japonca eğitimi alarak, halen eğitim alıyorum.

Sailoor Moon Animesiyle beraber Japonlara ilgi duymaya başladım.
Sonra Japonya'ya ve en son da Japoncaya ilgi duydum (:

Evet var.
İnternet üzerinden öncelikle İngilizce konuşarak başladı arkadaşlığımız.
Şu dönemlerde Japonca'da konuşabiliyoruz.
Geçen pazar kardeşimin arkadaşı bizimle Skype üzerinden konuşmak istedi.
Bizde yarım yamalak bir japonca ile konuştuk ^_^
Ayrıca Japon öğretmenimiz olduğu için de şanslıyım
böylece japoncayı yüz yüze konuşabilme fırsatı da yakalamış oluyorum.

Japonca İle İlgili Bir Bölümde Okuyorum:
Japon Dili ve Edebiyatı 1. sınıf öğrencisiyim.
♥ ♥ ♥
minamitoatsuko.jpg
♥ ♥ ♥
Cevaplarınız için teşekkür ederim, tüm üyelerimizden anketi cevaplamalarını bekliyoruz. Cool
1G1MWA.jpg
1) Japonca'ya ilgili misiniz?

Evet ilgiliyim.

Hiragana

Katakana

Kanji:
Bildiğim kelimeleri iyi okuyabiliyorum ve henüz çok az kelime bilgim var,
ama Kanji öğrenmeyi istiyorum her ne kadar zor olsada okuyabildiğim zaman çok mutluluk veriyor.

Sınava Girdiniz mi?: Girmedim

5) Diğer Sorular:

Japonca'yı Nasıl Öğrendiniz? Japoncayı gerçekten Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ile öğrendim onları anlama çabalarımla internette araştırma yaparak ve ablamın yardımlarıyla.

Japonca'ya İlgi Duymaya Nasıl Başladınız? Buna Ablam sebep olmuştu ilk başlarda dil farkının önemi yoktu benim için, taki AKB48'i tanıyana kadar sonra onları anlayabilme hevesiyle Japonca'ya daha çok ilgi duydum.

Hiç Japon Arkadaşınız Var mı? Evet var. İnternet üzerinden konuşuyoruz ve onlardan öğrendiğim bir çok kelimede olabiliyor.
Japonca'yı iyi bilmediğim için az konuşuyoruz daha çok ingilizce konuşarak anlaşıyoruz
.

Çok yakından ilgiliyim.

Hiragana

Okuma Seviyesi: iyi
Yazma Seviyesi: iyi

Katakana

Kanji:

Bilinen Kanjilerin Sayısı: 450-500

Daha girmek nasip olmadı. Seneye N2

Japonca Okuma Seviyeniz: iyi

Japonca Anlama Seviyeniz: iyi

Japonca Yazma Seviyeniz: iyi

Japonca Konuşma Seviyeniz: iyi

5) Diğer Sorular:

Üniversitede öğrendim.

Üniversiteye başlayınca.

Çok var. Sağolsunlar Türkiye'ye her geldiklerinde 2-3 ay bizde kalıyorlar. Pratik yapma şansım çok yüksek. Zaten gelen arkadaşlarım İngilizce bilmedikleri için Japonca konuşuyoruz.

Japonca İle İlgili Bir Bölümde Okuyorum / Mezun Oldum:
Japon Dili ve Edebiyatı okuyorum.
tLuM8.gif
皆殺す
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Japonca Sebze ve Meyve İsimleri Toruga 0 498 06-27-2017, Saat:04:34 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonca Renkler Toruga 0 362 06-22-2017, Saat:08:32 PM
Son Yorum: Toruga
  Asialogy | Asya Dilleri Eğitim Merkezi (Japonca ve Korece) Asialogy 1 674 06-21-2017, Saat:11:45 AM
Son Yorum: Asialogy
  Türkçe Altyazılı Let's Learn Japonca Serisi (En İyi Başlangıç Seviyesi Video Kurs) 人を呪わば穴二つ 7 2,405 01-23-2017, Saat:08:52 PM
Son Yorum: 人を呪わば穴二つ
  Japonca / Türkçe Cümle Örnekleri мiкα 10 8,092 10-17-2015, Saat:11:05 PM
Son Yorum: GinKasumii
  Japonca Öğrenebileceğiniz Yabancı Siteler SaDe 21 11,297 10-06-2015, Saat:11:29 PM
Son Yorum: esra8
  Japonca Dil Bilgisi Kitabı Aizawa 4 1,662 10-06-2015, Saat:10:55 PM
Son Yorum: Aizawa
  Japonca Sayılar ve Okunuşları мiкα 20 90,541 10-06-2015, Saat:06:00 PM
Son Yorum: -dizikolik-
  Japonca Öğrenme Programı Astral 5 6,055 02-15-2015, Saat:12:46 PM
Son Yorum: omerlerdenbiri
  Japonca'da "Seni Seviyorum" Demenin Yolları Toruga 2 2,323 12-11-2014, Saat:01:30 PM
Son Yorum: agg1401

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi