Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Juran Hisao (久生 十蘭)
#1
Juran Hisao (久生 十蘭)

[Resim: f74s3.jpg]

Juran Hisao (久生 十蘭, Hisao Jūran, 6 Nisan 1902 - 6 Ekim 1957), asıl ismi Masao Abe (阿部 正雄 Abe Masao) olan bir Japon yazardır. Japonya'da Showa döneminde popüler olan bir roman yazarıdır.

Juran Hokkaido'nun kuzeyinde bulunan Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.'nin yerlilerindendir. Mainichi Shimbun gazetesinde çalışırken arda kalan zamanlarında şiirler yazmıştır.

1926'da Tokyo'ya taşındı. Ve burada tiyatro yazarı Kunio Kishida'yı kendisini öğrencisi olarak kabul etmesi için ikna etti. 1929'da Paris'e fizik okumak amacıyla gitti ve aynı zamanda orada aktör ve yönetmen Charles Dullin'den Fransız tiyatrosuyla ilgili bir çok şey öğrendi.

Japonya'ya geri döndüğünde Tsukiji tiyatrosunda asistan sahne yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Kısa hikayesi Suzuki Mondo, 1951'de Naoki Ödülü aldı.

Japon edebiyatında kara mizahın öncülerinden olmuştur. Eserleri geniş bilgisini bir şekilde okuyucuya aktarır, hem gizemli hem de mizah dolulardır ve hem tarihsel hem de çağdaş ezgiler taşırlar.

Jirō Osaragi'nin eşinin yeğeniyle evlenmiştir. 1943 yılında, Japon İmparatorluk Donanması içine hazırlandı ve Güney Pasifik gönderildi. 1944'te güvenli bir şekilde geri döndü. 1957 yılında 55 yaşındayken Özofagus kanseri sebebiyle hayatını yitirmiştir.

Çeviri: Bessie.
Kaynak: Wikipedia
[Resim: fWyId8.jpg]
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi