Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yakuza (ヤクザ / やくざ)
Yakuza (ヤクザ / やくざ)

[Resim: 220px-Yakuza-katakana.svg.png]

(Katakana ile yazılmış "Yakuza" yazısı)

Varsayılan Kökeni: Kabuki-mono
Ortaya Çıkışları: 17. yüzyıl
Üye Sayısı: 102,400 üye
En Önemli Klanları: Yamaguchi-gumi, Sumiyoshi-kai, Inagawa-kai
Aktiviteleri: Suç faaliyetleri ve / veya yasal işletmeler

Yakuza (ヤクザ veya やくざ), gokudō (極道) olarak da bilinen, Japonya'daki organize suç örgütlerinin üyelerine verilen isimdir. Japon polisi ve polisin isteğiyle medya onları "bōryokudan" (暴力団), yani "şiddet grubu" olarak çağırırken, onlar kendilerine "ninkyō dantai" (任侠団体 veya 仁侠団体), yani "cesur örgütler" demektedirler. Yakuzalar katı kuralları ve çok iyi organize olmalarıyla bilinirler. Japon medyasında çok yaygınlardır ve dünya çapında 102.400 üyeye sahip oldukları bilinmektedir.

Çeviri: Toruga
Kaynak: Wikipedia
[Resim: Qa8We6.jpg]
[-] 2 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • kagami chan, xenothippe
Yakuza (Japon Mafyası) Belgeseli

Belgesel 4 bölümdür ve Türkçe'dir.

[Resim: Qa8We6.jpg]
Teşekkürler paylaşım için. Tvde tam seyredememiştim. Bir ara bakayım buradan.
Herşeye bi ara bakayım diyorum. Bi ara inşallah gelir, o "bi ara".
Ara
Vauvv! Bu gerçekten çok merak ettiğim bir konuydu. ^^ Çok teşekkürler hemen izleyeceğim belgeseli ^^
Ara
Animelerde-dizilerde pek çok kez rastgeliyoruz bu yakuzalara (:
Ama işin aslı nedir bilmiyorum belgeseli fırsatım olunca izleyeceğim.Paylaşım için teşekkürler ^^
*-*
[Resim: tumblr_mo777qCwUd1qdtkwco1_400.gif]
Paylaşım için teşekkür ederim ^^
[Resim: 5zcmk.jpg]

Seni Sevmek Bir İbadet..

Ara
BUNLARI SEVİYORUM NEDENSEE..ÇEKİCİ BİR YANLARI VARsmile
çok garip ama yakuzalara karşı garip bir merakım var. birçok kitap okudum japon mafyalarıyla ilgili çok hoşuma gittiler.. hatta yakuzalar japonyada çok önemliymiş çünkü japonyanın ekonumisi ve iş gücü onlardan geçiyomuş bu yüzden polis biçok olayda yakuzalarla iş biriği bile yapıyomuş okuduğum kitaplarda böyeydi. çok ilginç bir ilişki... Big Grin Big Grin
[Resim: tumblr_mssyxw58Qq1r2gzgbo1_500.gif]
Ara
Japonlar genelde yakuzalardan bahsetmekten korkuyorlar. Bu nedenle "Yakuza" kelimesini de pek kullanmiyorlar. Yakuza kelimesinin kokeni 893 (Ya=8, ku=9, za=3) ten geliyor. 8-9-3 de bir cesit kagit oyununda elinde olabilecek en kotu kart kombinasyonunu simgeliyor. Bu nedenle yakuzalardan bahsederken 893 (hachi-kyu-san) diyorlar veyahut bir el isareti var sanki yanaga kesik atar gibi, onu yapiyorlar. Baya bir korkutucular yani Japonya'da Big Grin
Yeah, 数え切れない papers & PAGES,

and I can write to u forever, it's ENDLESS
Ara
Ben de çok severim Yakuzaları. Rolleyes
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi