Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tachi (太刀)
#1
[Resim: 800px-Tachi-p1000620.jpg]

Tachi (太刀), katanadan daha uzun ve daha kıvrık bir Japon kılıcıdır. Daito (uzun kılıç) sınıfındaki katanalar ortalama 70 cm civarında bir uzunluğa sahip iken taçiler ortalama 78 cm uzunluğa sahiptir. Katana kuşanma usülünün tersine, taçi keskin yüzü aşağı bakacak şekilde kemere asılı bir şekilde kuşanılır ve genellikle süvariler tarafından kullanılırdı. Tachinin ortalama uzunluğundan sapmalar ön eklerle tanımlanmıştır. Daha kısaları için Ko-, daha uzunları için ise o- ön eki kullanılmaktadır. Örneğin, vakizashi boyutuna yakın olan ve shoto sınıfına giren tachilere kodachi denilirdi. Var olan en uzun tachi (15. yüzyıl odachi olarak bilinir) 3,7 m toplam uzunluğuna (2,2 m bıçak) sahiptir ancak sadece törenlerde kullanılmak üzere tasarlandığı düşünülmektedir. 1600 yılında birçok eski tachi kesilerek katana haline getirilmiştir. Var olan tachiler o-suriyagi olduğu için orijinal imzalı bir ubutachiye çok ender rastlanır.

[Resim: 800px-Tachi-p1000618.jpg]

Kullanımı

Tachi esas olarak düşman piyadesini at sırtından etkili bir şekilde kesmek için kullanılırdı. Buna rağmen yerde iken kullanımı zor ve hantal olsa da etkili bir silah olarak yerde de kullanılırdı. Hantal olması sebebiyle uchigatana (katananın öncüsü) geliştirilmiştir.

Katananın selefi olan tachi, feodal Japonya'da bushi sınıfının savaşta kullandığı silahtı. Tachinin dizaynı evrim geçirdikten sonra, bir kılıcın katana mı yoksa tachi mi olduğunu ayırt edebilmek için kuşanma tarzı ve kılıç üzerindeki tertibata bakılırdı. Sengoki ve Edo dönemlerinde yönetim sınıfına dahil olan belirli üst rütbeliler kılıçlarını keskin kısmı üstte kalacak şekilde saya (kın) obiden (kuşak) geçirerek takmak yerine tachi stilinde (keskin ağzı aşağı doğru) kuşanırlardı.

Kaynak : Wikipedia
[Resim: GkMfm.gif]Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Bul
Cevapla
#2
Bravo Bu kılıçtan istiyorum ben banana ya
Babam kılıç aldıda bana, bir türlü göremedim onun yüzünü ben kılıçlara hasret onlar bana. Sad
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Üzülme Evlat,
Kaybettim Sandıkların,
Kurtulduklarındır Belki.
Bul
Cevapla
#3
Çokda beğenmedim,fazla eğilmiş gibi ...
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi