Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samuray (侍)
#1
Samuray (侍)

[Resim: samuraib.jpg]

Samuray (侍 ya da (nadiren) buşi 武士), eski Japonya'da soylu asker sınıfı için kullanılan bir terimdi. Samuray, eski Japoncada 'hizmet etmek' manasına gelen saburau kelimesinden türemiştir.
Savaş, Japon kültüründe önemli bir yer teşkil eder. Ülkenin önemli klanları birbirleriyle pek çok kez karşı karşıya gelmiştir. Japon topraklarının sadece %20’sinin tarıma elverişli oluşu, toprak kavgasını doğurmuştur. Toprak savaşları da hem tinsel, hem de fiziksel gelişim ve mücadele yöntemlerini gerektirdiğinden, Samurayların gelişimi de bu olguya dayalıdır.
M.Ö. 660'da Ölümsüz Savaşçı adıyla bilinen Jimmu Tenno, bir kabilenin başına geçti. Tenno ve kabilesi Yamato prefektörlüğüne yerleştiler. Yamato klanı Asya’ya çeşitli seferler düzenledi. Kore ve Çin’in kültürel zenginliklerinden, teknolojilerinden ve savaş sanatlarından etkilendiler. İmparator Keiko, tarihte "Shogun" unvanını taşıyan ilk kişi oldu. Bir nevi generallik rütbesi gibi de anlaşılabilecek Shogun unvanı, Keiko’nun savaş sanatlarında geldiği üst noktayı da belirliyordu. Onun oğlu Prens Yamato da savaş sanatları konusunda çok yetenekliydi. Korkusuz, güçlü, gözüpek bir genç olarak tanındı ve Samuraylık anlayışında bir örnek teşkil etti.
Samuraylar "buşido" anlayışını temel almıştır. Buşido, "Savaşçının Yolu" anlamına gelir. Buşido felsefesinde korkunun yeri yoktur. Samuray, ölüm korkusunu yenmiş kişidir. Bu, dinginlik kazandırır ve efendiye sadakat sağlardı.
9.-12. yüzyıllar arasında samuraylar bir sınıf haline geldi. İki adla anılırlardı: Samuray (şövalye), Buşi (savaşçılar). Bu insanların bir kısmı yönetici sınıflara bağlıydılar. Bir kısmı ise para karşılığı savaşırlardı. Samuraylar, feodal derebeylerine (Daimyo) bütünüyle bağlıydılar. Hizmetlerinin karşılığında mevki ve arazi alırlardı. Daimyo’lar, Samurayları daha fazla arazi kazanmak ve gücünü arttırmak için kullanırlardı.
Samuraylar, at üstünde, yaya, silahlı, silahsız dövüş konusunda eğitilmişlerdi. Ok da kullanırlardı. Ancak, 13. yüzyılda Moğol savaşları yaşandıktan sonra, Samurayların kılıç kullanımı ağırlık kazandı. Hatta mızrak ve naginata denen ucu kılıç şekilli mızraklar kullanmaya başladılar.
Samurayların iki kılıcı olurdu. Uzun kılıç daito-katana, kısa kılıç shoto-wakizashi’ydi. Ayrıca tanto adı verilen bıçaklara sahiptiler. Samuraylar çoğunlukla kılıçlarına isim (mei) verirler ve onların ruhuna inanırlardı. Çift kılıç taşıma ve kullanmaya daisho denirdi.
1605 yılında Japonya’nın gelmiş geçmiş en ünlü samurayı Miyamoto Musaşi, savaşçı yetiştirmek için bir okul açtı. 30 yaşına gelmeden 60’ın üzerinde kılıç dövüşünden galip çıkmayı başaran bu usta, yıllarca kendi okulunda dersler verdi. 1615 yılında bir başka tanınmış Samuray, Tokugawa Ieyasu, samuraylık hakkında bir kitap yazdı ve Samurayların barış zamanı yaşam biçimleri konusunda çeşitli bilgiler verdi.
Samuray geleneği, 1876 yılında İmparator Meiji tarafından ortadan kaldırıldı. Kılıç taşıma kanunlarını değiştiren Meiji, Samuraylığı tarihe karıştırdı. Ancak ve ancak imparatorluk ordusunda bazı rütbeli subaylar tören amaçlı kılıçlar taşırdı. 20 yüzyılda kılıç tekrar serbestleşti ancak askeri kullanım dışında sportif gelişim için kullanılmaya başlandı. II. Dünya Savaşı'ndan da hatırlanacağı gibi tüm rütbeliler, hatta kamikaze pilotları da kılıçlıydı. Bushi öğretisinde, hece olarak geçen shi ibaresinin aynı zamanda ölüm demek olduğunu hatırlatalım. Yani, bir nevi bushidoka ölüm korkusunu yenmiş kişidir.
Bu dönem öncesinde efendisiz kalan samuraylar, yani roninler zamanla ya isyan ederek öldürüldü ya da kılıçlarıyla seppuku/harakiri yaparak intihar ettiler. Bunun en güzel örneği Son Samuray filmidir.

Kaynak: Vikipedi
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Bessie.
Bul
Cevapla
#2
Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler. Hai
Bul
Cevapla
#3
samuraylara ilgim büyüktür.bilgiler için teşekkürler.
Cevapla
#4
(07-09-2012, Saat:08:16 PM)TÜRKAN BAKIRCI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.1,Uğruna yemin edeceğin bir Daimyo (Feodel lord) bul. Bir samuray için hizmet edeceği bir efendisi olmazsa olmazıdır. Hayatını adayacağı biri olması lazım.
2.Çalış. Savaş sanatı ve uzakdoğu dövüş sanatlarında sınır tanımadan bütün teknikleri öğren. Kendini şiir ve kültürünü mükelleştirmeye ada. Gücün nerede ve hangi kuvvetlerde kullanılması gerektiğini öğren.

3.Bushido'nun 7 erdemini öğren. Gi (Doğruluk), yu (cesaret), jin (cömertlik), rei (saygı), shin (dürüstlük), meiyo (onur) ve chugi (sadakat). Bu erdemleri şekillendirmek için bütün çabanı ortaya koy.

4.Feodel lorduna yeminini resmi bir seremoni ile yap. Lordun bunun sonunda sana daisho kılıcı verecek ve onu tüm onurla yanında taşıyıp koruman gerek. Uzun kılıca katana, daha küçüğüne ise wakizashi denir.

5.Lorduna her zaman itaat et. Doğrulukta ona yardım et. Görevin onurun olsun. Bu cümlelerden onu körü körüne takip et anlamı çıkarılmasın. Onun ehr düşüncesini sorgulayabilir ve tartışabilirsin.
6.Kendini korumaktan aciz olanları koru.

7.Başkalarına saygı ve kibar davran. Güç kullanman gerektiğinde uygula.

8.Sade bir yaşam sür aşırı hazzı kontrol altına al. Kazanacağın kişisel ödüller para ile ölçülemez.

9.Kişisel davranışlarını kontrol altına al, tepkilerinin sana yön vermesini değil senin onu yönlendirmeni sağla.
10.Başkalarının kılıcına dokunmanıza izin verme. O senin statünü gösterir.


11.Kararlarını uygulamadan önce düşün. Bir karar aldığında sorgulama ve sonuna kadar uygula.


12.Kendini ölüm için hazırla. Bu ister bir savaş alanında olsun ister efendin tarafından sana verilen bir ölüm cezası olsun. Hergün bu konu hakkında meditasyonda bulun ve o gün geldiğinde bunu kabullenmekte zorluk çekmeyeceğini göreceksin.
alıntı:islam ansiklopedisi
[Resim: QOJ7evi.png]
Cevapla
#5
Bilgi icin tesekkurler smile
Suan ki samuraylardan baya farkliymis smile
Bul
Cevapla
#6
Paylaşım için arigatou smile
Bul
Cevapla
#7
Samurai ve Bushido unsurlarının gelişimini ayrıntılı şekilde incelerseniz kökeninin Budizme vardığını göreceksiniz. Bushido, Zen Felsefesinin bir alt konusu olarak kabul edilebilir. Dikkat edilecek şey Zen'i bir din olarak değil, bir ritüeller ve etnik idealler topluluğu olarak görmektir. Keşiş Ei-sai Japonya'ya ilk adım attığı zaman açacağı Zen okulunun temellerini oluşturmuş, kısa bir süre sonra bu ideal ülkede bir ses getirmiştir.

Ancak Ei-sai'nin Japonya'ya akse etmek istediği Zen felsefesi eli silah tutan zırhlı asil kesimin değerleriyle kesişmedi. O dönemde Shingen ve Terutora arasında kan gölüne dönmüş Japonya'da zen takipçi kaybetti. Ancak ülkedeki bazı duyarlı savaşçılar Zen öğretisinin getirdiği huzur, hayat, yaşam ve ölüm etiklerinin kendileri ile bağdaşan parçalarını alıp Bushi felsefesini oluşturdular. Bu felsefeye göre sliah öldürmek ve istediğini almak için değil, yaşatmak için kullanılmalıydı. En iyi zafer, düşmanı kılıç çekmeden yendiğin sözlü zaferdi. Teoride bushido ve samurai her ne kadar birbirlerinden ayrılmayacak iki unsur olarak gözükse de prensiplerinde bu iki kavramın arasında üç Fuji dağı kadar mesafe vardır. Şöyle açıkalayacak olursam;

Her bushi bir samurai olabilir, ama her samurai bir bushi olamaz.

Kültürel bilgini paylaştığın için çok teşekkür ederim, siteye yeni katılan biri olarak şöyle bir göz gezdirmek istedim ve çok ilgi çekici buldum.

Düzenleme: Samuraylık ve Katananın Japon resmi hayatından kaldırılması İmparator Meiji'nin ölümünden sonraki 20 yıl içinde gerçekleşmiştir.
Bul
Cevapla
#8
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler
Bul
Cevapla
#9
Waoow bilgi için teşekkürler...
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi