Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.67/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonya Hakkında İlginç Bilgiler
(03-01-2012, Saat:08:05 PM)Rurouni Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir."20.Bazı kızlar erkek arkadaşlarından ayrıldıktan sonra saçlarını kestirirler."

İlginçmiş, genelde erkeklerin yaptığı şey diye biliyorum Big Grin

Evet asya ülkelerinde erkeklerin bir saç kestirme olayı söz konusu. (Asya dediysem orta asya ve uzakdoğu da dahil.[Eski Türk kavimlerinde de sözkonusuydu]) Erkeklerin saç kesme konusu çok önemli çünkü erkeğin uzun saçlarını kesmesi çok aşağılayıcı bir durum olarak biliniyor. Yani, eğer bir erkek saçlarını kesiyorsa ya ölümüne pişmandır, ya da ölümüne özür diliyordur, ya da saygı duyduğu birinin ardından yas tutuyordur. Şerefi ve onuru için yapılan bir durum bu. Saçın düşman tarafından kesilmesi de aynı ölçütte şerefin ve onurun ayaklar altına alınması demek. İntihar sebebi kısaca.
[Resim: QOJ7evi.png]
(03-01-2012, Saat:10:56 PM)aybüke* Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
(03-01-2012, Saat:08:05 PM)Rurouni Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir."20.Bazı kızlar erkek arkadaşlarından ayrıldıktan sonra saçlarını kestirirler."

İlginçmiş, genelde erkeklerin yaptığı şey diye biliyorum Big Grin

Evet asya ülkelerinde erkeklerin bir saç kestirme olayı söz konusu. (Asya dediysem orta asya ve uzakdoğu da dahil.[Eski Türk kavimlerinde de sözkonusuydu]) Erkeklerin saç kesme konusu çok önemli çünkü erkeğin uzun saçlarını kesmesi çok aşağılayıcı bir durum olarak biliniyor. Yani, eğer bir erkek saçlarını kesiyorsa ya ölümüne pişmandır, ya da ölümüne özür diliyordur, ya da saygı duyduğu birinin ardından yas tutuyordur. Şerefi ve onuru için yapılan bir durum bu. Saçın düşman tarafından kesilmesi de aynı ölçütte şerefin ve onurun ayaklar altına alınması demek. İntihar sebebi kısaca.

Evet, bunları duymuştum smile Saçları önemli bir parçalarıymış.
[Resim: GkMfm.gif]Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Ara
Japonlar Çinlilerin her şeyi yediklerini söylerler.
böyle düşünen sadece japonlar değil...>.<
[Resim: n5llP.jpg]
Yorumları şöyle bir okudum da gülmekten karnıma ağrılar girdi Big Grin
Paylaşım ve emek için arigatou..
[Resim: PzE7q.gif]
Ara
Gerçekten baya ilginç bilgiler var Big Grin
Paylaşım için teşekkürler ^^
[Resim: 5zcmk.jpg]

Seni Sevmek Bir İbadet..

Ara
Japon okullarında öğretilen tek yabancı dil İngilizce mi ?!
Teknik liseye giden bir Japonla konuşmuştum onlar Rusça da öğreniyordu.
Ara
Teşekkürler bilgiler için.
Bir blog da Japonlar asla bir birlerine seni seviyorum demezlermiş. Doğru mu? Bence öyle bir şey yok Hiro, Mika'ya seni seviyorum dedi ama. Huh

[Resim: 34yquxl.gif]

Ara
Seni seviyorum demezler değilde ben onu sana aşığım demiyolar diye biliyorum nedenide sanırım aşkın basit ve ölümlü olmadığını düşünmeleriydi
bende biyerde okumuştum önceden dolayısıyla tam olarak emin değilim Big Grin

Ara
Burda ün olan bir çok şey orada ilgi görmüyor.Bunda şaşılacak bir durum yok Tongue Hatta bazı Japonlar animelerin aptalca ve saçma olduğunu düşünüyor.Ama Japonların "Anime sevmiyorlar" laflarına sakın inanmayın.Benim bir çok Japon arkadaşım süreki manga okuyor.
Evet çinliler konusuna katılıyorum Big Grin Herşeyi yiyorlar.Bunlar çok güzel bilgiler.Harikasın çok teşekkür ederim size.
Ara
Japonlar dünya’daki en ilginç ülkelerden biri. Kendilerine has kültürleri, muhteşem yemekleri, teknoloji konusundaki başarıları… Japonların bazı gelenek ve görenekleri bazı kültürler ve insanlar tarafından zaman zaman çok yanlış anlaşılmış olabilir. Japonları seviyor ya da sevmiyor olabilirsiniz ama bu liste ,küçük-çekik-üstün yetenekleri varmışcasına çalışkan bu insanları daha yakından tanımanıza vesile olabilir.

1. Japonlar sözle kavga etmeyi sevmezler. Boş konuşmaları hiç sevmezler. Bir karı kocanın bile birbirine bağırdığını duyamazsınız. Kızgınlık sadece bakışlarla gösterilir. Bu evde de iş yaşantısında da böyledir. İş yerinde toplantılarda konuşanlar genelde gençlerdir. Yaşlılar dinler ve sonra kararlarını bildirirler.

2. Tokalaşma, sarılma, öpüşme yoktur. Hafifçe eğilerek selam verilir. El teması yoktur. Bir çocuğun bile başını severseniz size çok kızar, bu onu aşağılamak demektir.

3. Kış aylarında evlerinde sadece oturdukları odayı ısıtırlar. Evleri genel olarak küçük olsa bile , oturmadıkları bir odayı ısıtmayı israf olarak görürler.

4. Japonya’daki insanlar birbirlerine karışmazlar. Çok garip bir kıyafet giyseniz bile kimse size birşey demez ya da ayıplamaz. En fazla birkez bakıp kafalarını çevirirler.

5. Japonlarda torpil diye birşey yoktur. Başarılı ve tecrübeli olan öne geçer.

6. Japonlar denize girmeyi pek sevmezler. Ama kaplıcalara bayılırlar. Zaten volkanik dağlarda çok olduğu için kaplıcalar çok fazladır.

7. Japonlar evlerine asla ayakkabı ile girmezler. Bu onlar için çok ayıp bir şeydir.

8. Japonların %21 ‘i yaşlılardan oluşuyor ve bu dünya’daki en yüksek oran.

9. Japonya 6800 adadan oluşuyor.

10. Japonya’daki işsizlik oranı sadece %4.

11. Japon geleneklerine göre, küçük sumo güreşçileri, güreşmeye başlamadan önce tecrübeli güreşçiler tarafından temizlenir ve yıkanırmış.

12. Japonlar şuana kadar toplam 15 nobel ödülü kazanmış.( Kimya, Tıp, Fizik ).

13. Japonya, dünya’da cinayet oranın en düşük olduğu ülkelerden biri. Ama maalesef intihar oranları o kadar düşük değil. Japonların intihar için seçtikleri en popüler yer ormanlar .Aokigahara onların en çok intihar ettiği yer.

14. Japonya’da bazı erkekler kafalarını traş ederler. Bu onların karşısındakinden özür dileme biçimidir.

15. Japonların ortalama yaşama ömrü Amerikalılardan 4 yıl daha fazladır. Belki Amerikalılar da “basashi ” yemeye başlamalıdır.

16. Japonya’da otomatik satış makinelerinden bira satın alabilirsiniz. Türkiye’de sanal marketlerde bile içki satışı yapılmaz.

17. Japonya’da okuma-yazma oranı %100 dür.

18. Japonya’da misk kavunu (bir tür kokulu kavun) oldukça değerlidir. Kavunun kilosunu 31,473 yen’den yani 300 $ ‘dan satın alabilirsiniz.

19. Japonya’nın %70′i dağlarla çevrilidir. Ülkenin ayrıca 200 volkanik dağı vardır

20. At eti Japonların mutfağında bir başlangıç yemeğidir ve çiğ olarak yenen bu et oldukça popülerdir. Resimde gördüğünüz gibi çiğ at eti ince ince dilimlenir ve bu şekilde servis edilir. Bu yemeğe ”Basashi” denir.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Japonya İle Alakalı Yabancı Klipler Toruga 10 3,632 09-08-2018, Saat:11:09 PM
Son Yorum: Toruga
  İçinde Japonca Geçen veya Japonya İle Alakalı Yabancı Şarkılar Toruga 7 3,114 09-03-2018, Saat:01:45 AM
Son Yorum: ekmll
  Günün Japonya Fotoğrafı Toruga 369 179,985 07-11-2018, Saat:03:50 PM
Son Yorum: Tadakuni
  Japonya'dan Resimler Toruga 15 25,317 04-16-2017, Saat:10:24 PM
Son Yorum: Dogmatic
  Onur Madalyaları (Japonya) Reikon 0 711 02-23-2017, Saat:01:00 AM
Son Yorum: Reikon
  Japonya'da Eğitim Sistemi aybüke* 2 3,239 02-07-2017, Saat:06:45 PM
Son Yorum: Akina//Asude
  Kimigayo (Japonya Ulusal Marşı) Toruga 7 9,559 10-16-2015, Saat:09:52 PM
Son Yorum: aynura
  Japonya'daki Altkültürler Hakkında Bir Yazı Dizisi Bugiboo 2 7,461 10-16-2015, Saat:09:49 PM
  Japonya Geleneksel Kıyafeti (Kimono) Tamada 5 11,247 10-16-2015, Saat:09:38 PM
  Japonya Bayrağı Toruga 2 2,866 10-16-2015, Saat:09:32 PM
Son Yorum: esra8

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi