Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kanji (漢字 / かんじ)
(10-28-2012, Saat:06:10 PM)CloudT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Sırf Kanji yüzünden bir ara Japonca'ya ara vermiştim ve sonra öğrendiklerimde gitti. Kanji, cidden zor ve hayatın her alanında olduğundan -ki gazete bile okunmuyor- böylelikle öğrenmek şart. Yine de eğlenceli hale getirmenin yollarını arıyorum diğer türlü geçenlerde bir Japon arkadaşım sorduğum "月ぬ美しゃ" kelimesini bilmiyorduda araştırarak öğrenmiş. Özellikle lehçeler çok zorluyor misal Okinawa lehçesi.

evet gerçekten zor, o yüzden öğrenme işini eğlenceye çevirmek lazım diye düşünüyorum
[Resim: tumblr_m92m8vO6Nu1ruv2fno1_r2_250.gif][Resim: tumblr_m92m8vO6Nu1ruv2fno2_r3_250.gif]
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Burda temel kanjiler var. Bir yerde okumuştum. İlk olarak bunlardan başlanması gerektiği yazıyordu. Sanırım öğrenme açısından en basitleri bunlar. Bunları google'da isterseniz JLPT n1/2/3/4/5 vb. diye aratabilirsiniz ki zaten bu sitede sağ üstte bu n1/2/3/4/5 vb. var. Kolay gelsin
Ara
(10-28-2012, Saat:08:03 PM)Hapkido Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Burda temel kanjiler var. Bir yerde okumuştum. İlk olarak bunlardan başlanması gerektiği yazıyordu. Sanırım öğrenme açısından en basitleri bunlar. Bunları google'da isterseniz JLPT n1/2/3/4/5 vb. diye aratabilirsiniz ki zaten bu sitede sağ üstte bu n1/2/3/4/5 vb. var. Kolay gelsin

Bizede ilk bunları öğretiyorlar ^_^
öğrenmesi en zaor olanı da bence okunuşlarının tamamını ezberlemek. bi tane de değil on ve kun okunuşlarından 2şer 3er tane var çoğunun. Ben de dedim ilk bi çizimlerini öğreneyim. daha sonra okunuşlarını ezberlemeye koyulurum.
Ara
(10-28-2012, Saat:08:03 PM)Hapkido Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Tesekkürler smile
[Resim: tumblr_m92m8vO6Nu1ruv2fno1_r2_250.gif][Resim: tumblr_m92m8vO6Nu1ruv2fno2_r3_250.gif]
(10-28-2012, Saat:10:09 PM)Hapkido Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.öğrenmesi en zaor olanı da bence okunuşlarının tamamını ezberlemek. bi tane de değil on ve kun okunuşlarından 2şer 3er tane var çoğunun. Ben de dedim ilk bi çizimlerini öğreneyim. daha sonra okunuşlarını ezberlemeye koyulurum.

Bende ilk çizimlerini sonra birinci okunuşlarını ve anlamlarını ezberliyorum, daha sonra diğerlerine koyuluyorum ^^
Kanji ile yazılan her heceyi Hiragana ile de yazmak mümkün ama çok hecenin birden çok yazılışı ve anlamı olduğu için karşıdaki ne demek istediğinizi anlamayacaktır.
[Resim: AVfeVS.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • JusTiMe
Kanjinin belli bir zorluğu var ama eğlenceli de smile eskiden kanjileri gereksiz bulduğum olurdu ama zamanla kanjisiz düz hiragana-katakana kullanılarak yazılan bir yazıdan bir şey anlamamaya başladım. Evet, on-yomi ve kun-yomi leri çok fazla olan kanjiler var ama bunların beyin jimnastiği olduğunu düşünmüşümdür hep. Onun dışında, kanjiler anlamayı da kolaylaştırıyor. Mesela geçen gün bir videoda "Shokukikou" diye bir söz duydum ve anlamadım ne olduğunu. Sözlüğe bakacakken ekranda kanjisini "食紀行" gördüm. Birincisi yemek, ikincisi günlük ("Nikki"nin ikinci kanjisi), üçüncüsü de gitmek, yolculuk kanjisi. Duyduğunda anlamasan da bu şekilde anlamını çıkarabiliyorsun yani o nedenle ayrı bir severim kanjileri =))

Son olarak, kanji çalışmak için şu siteyi önerebilirim size:

Ben sınava hazırlanırken baya kullanmıştım. Bana yararlı olmuştu smile

Bir de sözlük "Denshi Jisho" nun Kanji bölümü takdire şayandır:

"Kanji by radicals" bölümünden kanjinin radikallerini seçerek aradığınız kanjileri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ben bunu çok sık kulllanırım, kanjileri öğrenmesi de daha kolay oluyor radikal radikal bakınca smile umarım yararı olur smile
Yeah, 数え切れない papers & PAGES,

and I can write to u forever, it's ENDLESS
Ara
benim anlamadığım neden üçüncü bir şeye gerek duyulduğu. Çok büyük bir hevesle öğrenmeye başladım ama illede kanji öğrenmek gerekiyormuş ve çok karışık. Neden kanjiye ihtiyaç duyulmuş?
Ara
(03-31-2013, Saat:12:07 AM)ElijahDark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.benim anlamadığım neden üçüncü bir şeye gerek duyulduğu. Çok büyük bir hevesle öğrenmeye başladım ama illede kanji öğrenmek gerekiyormuş ve çok karışık. Neden kanjiye ihtiyaç duyulmuş?

Kanji aslında aralarında üçüncü değil asıl alfabedir. Diğerleri Hiragana ve Katakana, Kanji'yi desteklemek için varlar. Evet çok zor, bu konuda ben de size katılıyorum. Japonya dışında öğrenmesi daha da zor emin olun.
[Resim: AVfeVS.jpg]

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kanji Öğrenme ありがとうございます 1 950 11-10-2016, Saat:12:03 AM
Son Yorum: ちかこ
  Shougaku Ichinensei no Kanji (小学一年生の漢字) - İlkokul Birinci Sınıf Kanjileri syrota 1 1,270 09-17-2015, Saat:03:32 PM
Son Yorum: aynura

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi