Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.33/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonca (Nihongo / 日本語)
Japonca (Nihongo / 日本語)

50px-Nihongo.svg.png

Telaffuz: Nihongo
Konuşulduğu Ülkeler: Çoğunlukla Japonya
Etnik Köken: Yamato'lar
Konuşan Kişi Sayısı: 130 milyon
Dil Grubu Sınıflandırması: Altay Dilleri ya da İzole Diller, Japonik dil ailesi
Resmi Dil Olduğu Ülkeler: Japonya
Dili Düzenleyen Kurum: Kültür müsteşarlığı Kültür encümeni devlet dili alt bölümü (de facto)
Alfabe: Logografik yazı Kanji ile Hiragana ve Katakana hece yazısı

Japonca (日本語, Nihongo) 130 milyonun üzerindeki Japonya'daki insanlar ve Japon göçmen toplulukları tarafından konuşulan bir dildir. Ryukyuca ile ilişkilidir fakat diğer dillerle herhangi bir akrabalığı kanıtsız kalmıştır. Bitişken bir dildir; fiil biçimleri ve konuşanın, dinleyicinin bağıl statüsünü ve konuşmada bahsedilen kişinin orada bulunup bulunmadığını belirten özel sözcük kadrosuyla Japon toplumunun hiyerarşik doğasını yansıtan karmaşık bir saygı ifadesi sistemi ile sivrilir. Japoncanın ses envanteri nispeten küçüktür ve sözcüksel olarak tonlamalı vurgu sistemi vardır. Ayrıca Japonca hecelerin sonunda -n ünsüzü dışında bir ünsüz bulunmaz.

Japonca üç farklı tipteki yazının bir kombinasyonu ile yazılır: kanji (漢字 / かんじ) adlanan Çince karakterler, ve Çince karakterlerden uyarlanan iki hece yazısı hiragana (平仮名 / ひらがな) ve katakana (片仮名 / カタカナ). Latin alfabesi, rōmaji (ローマ字) de günümüz Japoncasında sık bir şekilde ve özellikle şirket adlarında, logolarda, reklamlarda ve bilgisayara Japonca metinleri girerken kullanılır. Batı tarzı rakamlar genellikle sayılar için kullanılır, fakat geleneksel Çin-Japon rakamları da olağandır.

Japoncanın sözcük kadrosu ağır bir şekilde diğer dillerden ödünç sözcüklerle etkilenmiştir. Çok sayıda kelime 1500 yılın üzerindeki bir devrede ya Çinceden alınmış veya Çince örneklerden türetilmiş. Japonca 19. yüzyıl sonlarından itibaren başta İngilizce olmak üzere Hint-Avrupa dillerinden gözle görülür miktarda kelime almıştır. İlk defa 16. yüzyılda Japonya'nın Portekizle ve daha sonra 17. yüzyılda başlıca Hollanda ile arasındaki özel ticaret ilişkisinden dolayı Portekizce, Almanca ve Felemenkçe da etkili olmuştur: Japonca naifu (ナイフ) < İngilizce knife (bıçak), Japonca pan (パン) < Portekizce pan (ekmek).
Qa8We6.jpg
Japon Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

İlginç bir Video, Japonlar meğerse 9. sınıfa gelene kadar doğru dürüst gazete bile okuyamıyorlarmış. Huh
Qa8We6.jpg
Enteresan. O_O
Konu için teşekkürler.
Ara
Basit Japonca gibi bişey var sanırım hangisi en kolay Big Grin
Ara
Bilgiler süper videoda ayrı bir açıklama katmış çok teşekkrüler ^^ Heart
♥ ♥ ♥
minamitoatsuko.jpg
♥ ♥ ♥
(03-08-2011, Saat:02:11 PM)nur_ay16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Basit Japonca gibi bişey var sanırım hangisi en kolay Big Grin

Romaji denilen Japonca karakterlerin latin alfabesiyle okunduğu gibi yazıldığı bir tür var. Bahsettiğiniz bu sanırım. Ama ben dahil kimse bu şekilde Japonca öğrenmeyi tavsiye etmiyor. Hiragana > Katakana > Kanji sırası ile gitmek en doğrusu olacaktır. ;)
Qa8We6.jpg
Romaji çok kolay. Birçok şeyi birkaç günde öğrenmiştim ben.
Ama Hiraganadan felan anlamıyorum. Tek Arashi yazabiliyorum. Big Grin O hangisinden onu bile bilmiyorum. Hiragana mı acaba? xD
En iyisi yaz tatilinde bir kursa gideyim ben. Big Grin
Ara
Bence Arashi Hiragana değil. Bende bir ara baktığım için biliyorum. xP
aYLBPz.jpg
Neyse ne canım, sonuçta yazabiliyorum yani. Big Grin
Kursa kadar idare eder beni. Big Grin
Ara
Arashi Kanji ile tek karakterle yazılıyor ama siz hiragana ile de yazabilirsiniz. smile
Qa8We6.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Japan-Fans Üyelerinin Japonca Seviyesi Toruga 23 10,327 07-16-2017, Saat:03:38 AM
Son Yorum: moroivampir
  Japonca Sebze ve Meyve İsimleri Toruga 0 618 06-27-2017, Saat:04:34 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonca Renkler Toruga 0 416 06-22-2017, Saat:08:32 PM
Son Yorum: Toruga
  Asialogy | Asya Dilleri Eğitim Merkezi (Japonca ve Korece) Asialogy 1 772 06-21-2017, Saat:11:45 AM
Son Yorum: Asialogy
  Türkçe Altyazılı Let's Learn Japonca Serisi (En İyi Başlangıç Seviyesi Video Kurs) 人を呪わば穴二つ 7 2,615 01-23-2017, Saat:08:52 PM
Son Yorum: 人を呪わば穴二つ
  Japonca / Türkçe Cümle Örnekleri мiкα 10 8,310 10-17-2015, Saat:11:05 PM
Son Yorum: GinKasumii
  Japonca Öğrenebileceğiniz Yabancı Siteler SaDe 21 11,679 10-06-2015, Saat:11:29 PM
Son Yorum: esra8
  Japonca Dil Bilgisi Kitabı Aizawa 4 1,770 10-06-2015, Saat:10:55 PM
Son Yorum: Aizawa
  Japonca Sayılar ve Okunuşları мiкα 20 93,827 10-06-2015, Saat:06:00 PM
Son Yorum: -dizikolik-
  Japonca Öğrenme Programı Astral 5 6,263 02-15-2015, Saat:12:46 PM
Son Yorum: omerlerdenbiri

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi