Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otedama (お手玉)
#1
Otedama (お手玉)

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcTuwNkyddnbRSqleoVvs...Q&usqp=CAU]

Otedama, geleneksel bir Japon çocuk oyunudur. Küçük fasulye torbaları ile oynanır. Genelde birden fazla kişiyle oynanmasına rağmen Otedama tek başına da oynanabilir. Nadiren rekabetçi bir şekilde ve genellikle şarkı eşliğinde oynanır.

Otedama, Nara Dönemi'nde Çin'den Japonya'ya aktarıldı. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya'da diğer oyuncakların bulunmadığı zamanlarda popülerleşti. Ojami adı verilen fasulye torbaları, ipek kumaş şeritlerinden dikildi ve içinde azuki fasulyesi bulunuyordu. Savaş zamanlarında bu fasulye torbaları çocukları beslemek için kullanıldı ve sonuç olarak Japonya'da neredeyse hiç fasulye torbası kalmamıştı. Otedama bu yüzden Japonya'da nerdeyse tamamen silindi. 1990'ların başlarında, Niihama'daki küçük bir grup insan, Japonya'da otedama'nın restore edilmesine yardımcı olmak için bir kulüp kurdu ve yıllık toplantılar düzenledi.

Oyun, bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Bazı farklılıklar olmasına rağmen çoğu beş fasulye torbasıyla oynamaktadır. Oyuncular sırayla fasulye torbalarını fırlatıp yakalarlar. Her turda zorluk derecesi artar. Otedama'nın iki temel formu vardır: nagedama (投 げ 玉) ve yosedama (よ せ 玉). Nagedama, küçük fasulye torbaları ile hokkabazlığını andırmaktadır. Yosedama krikolara daha çok benziyor ancak krikolar yerine fasulye torbaları kullanılmaktadır.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcQsW8dXf7CnK0XTtGz5O...A&usqp=CAU]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Toruga
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi