Merhaba sayın ziyaretçi, forumumuzdan tam anlamıyla yararlanabilmek ve bize destek olmak adına sadece 30 saniyenizi ayırarak forumumuza üye olabilirsiniz. Üyelik işlemini gerçekleştirmek için lütfen buraya tıklayın. Teşekkür ederiz.

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suiko (推古天皇)
#1
Suiko (推古天皇)

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcRsr_zCvD2C2gdAhj7uK...A&usqp=CAU]

Saltanatının Sürdüğü Yıllar: 8 Aralık 592 - 7 Mart 628
Varisi:  İmparator Jomei
Doğum Tarihi: 554
Ölüm Tarihi: 15 Nisan 628
Eşi: İmparator Bidatsu
Babası: İmparator Kinmei
Annesi: Soga no Kitashihime

Suiko, Japonya tarihindeki sekiz imparatoriçenin ilkidir.

İmparatoriçe Suiko'nun Prenses Nukatabe ve (muhtemelen ölümünden sonra) Toyomike Kashikiya dahil olmak üzere birçok ismi vardı. İmparator Kinmei'nin üçüncü kızıydı.
İmparator Yomei’nin hastalıktan ölmesinden sonra tahta çıktı.

Prens Shotoku, Suiko tahta çıktıktan sonra ertesi yıl naip olarak atandı. Suiko'nun hükümdarlığı sırasındaki siyasi iktidarın Prens Shōtoku ve Soga no Umako tarafından kullanıldığı düşünülse de, Suiko güçsüz olmaktan çok uzaktı. Hayatta kalması ve hükümdarlığının devam etmesi bile önemli siyasi becerilere sahip olduğunu gösteriyor.

Suiko'nun 624'te Kazuraki no Agata olarak bilinen imparatorluk topraklarının kendisine verilmesi yönündeki talebini Soga no Umako'ya vermeyi reddetmesi onun etkisinden bağımsızlığının kanıtı olarak gösteriliyor. İmparatoriçe Suiko'nun hükümdarlığı dönemindeki pek çok başarıdan bazıları Budizm'in 594'te Flourishing Three Treasures Fermanı’nın çıkarılmasıyla resmen tanınmasıdır. Suiko, Japonya'daki ilk Budist hükümdarlardan biriydi ve imparatoriçe olmadan kısa bir süre önce bir rahibenin yeminlerini almıştı.

Bu imparatoriçenin saltanatı; 600 yılında Sui mahkemesiyle ilişkilerin açılması, 603'te Oniki Seviye Üst ve Sıralama Sisteminin kabul edilmesi ve 604'te Onyedi maddelik anayasanın kabul edilmesiyle belirlendi.

İmparatoriçe Suiko 35 yıl hüküm sürdü. Yedi başka hükümdar imparatoriçe olmasına rağmen varisleri çoğunlukla imparatorluk soyunun erkekleri arasından seçiliyordu bu nedenle bazı muhafazakar akademisyenler kadınların hükümdarlıklarının geçici olduğunu ve 21. yüzyılda yalnızca erkeklerin miras geleneğinin sürdürümesi gerektiğini savunmaktadır. Tahtının varisi, kızı İmparatoriçe Genshō olan İmparatoriçe Genmei, bu geleneksel argümanın tek istisnası olmaya devam ediyor.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Çeviri: livzyliz
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Toruga
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi