Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şinto (Shinto / 神道)
#1
Şinto (Shinto / 神道)

[Resim: Ufd089.png]

Şinto (神道, Shintō) veya kami-no-michi, Japonya’nın günümüz ve geçmişi arasındaki bağlantıyı kaybetmemek adına özenle yürüttüğü ritüel uygulamalara odaklanan geleneksel dinidir. İlk Şinto uygulamaları 8. yüzyılda Kojiki ve Nihon Shoki'nin yazılı tarihi kayıtlarında görülmüştür.

Şinto (Tanrılara Giden Yol) ismi, "ruh" veya "tanrı" anlamına gelen shin (神) ve "yol" anlamına gelen tō (道) kanjilerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Şinto kelimesinin en eski kaydedilen kullanımı 6. yüzyılın ikinci yarısındadır. 

Japon dili tekil ve çoğul arasında ayrım yapmadığından, bu dinde yer alan kami kavramı birden fazla biçimde tezahür eden tekil ilahiyatı veya kutsal özü ifade eder: kayalar, ağaçlar, nehirler, hayvanlar, nesneler, yerler ve insanların kami'nin doğasına sahip oldukları söylenir. Kami ve insanlar birbirinden ayrı olmamakla beraber, aynı dünyada var olmakta ve birbirleriyle olan karmaşıklığını paylaşmaktadırlar.

[Resim: QdQTLI.jpg]

Takachiho-gawara (Amaterasu'nun torunu Ninigi-no-Mikoto'nun dünyaya inişini gösteren kutsal zemini)

Japonya'daki nüfusun yaklaşık 80%'i Şinto uygulamalarına veya ritüellerine katılmakta, ancak bunların yalnızca küçük bir kısmı anketlerde kendilerini “Şintoistler” olarak tanımlamaktadır. Bunun nedeni ise Şinto kavramının Japonya’da farklı anlamları olmasıdır. Japonların çoğu, Şinto tapınaklarına bu dinin mensubu olmadan katılmaktadırlar. Şinto dinine katılmak için yapılan özel bir ritüel bulunmamaktadır. Bu nedenle genellikle Şinto mensupları mezheplere katılanların sayısının toplamıyla belirlenir. Şinto için, ülkede yaklaşık 81.000 tapınak ve yaklaşık 85.000 rahip bulunmaktadır. 2006'da ve 2008'de yapılan araştırmalara göre, Japonya nüfusunun 40%'ından azı organize bir dinle özdeşleşmekte: bunların yaklaşık 35%'ini Budistler, 3% ile 4%'ünü ise Şinto tarikatları ve türetilmiş dinlerin üyeleri oluşturmaktadır. 2008 yılında, katılımcıların 26%'sı Şinto tapınaklarını sık sık ziyaret ettiğini bildirirken, yalnızca 16.2%'si genel olarak bir tanrı veya tanrıların varlığına inandığını ifade etmiştir.

Inoue'ye göre Şinto, Hristiyanlık, Budizm, İslam ve benzeri gibi yabancı dinlerin aksine, “Japonya'nın geleneksel dininin” anlamını üstlenmektedir.

Çeviri: Bessie.
Kaynak:
Wikipedia
[Resim: fWyId8.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Toruga
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi