Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonlar Türk Tavuğu Yiyecek
#1
Japonlar Türk Tavuğu Yiyecek

[Resim: 832856.jpg]

Merkezi Bursa'da bulunan Has Tavuk, Balıkesir'in Susuruluk ilçesindeki tesislerinden Japonya'ya ilk tavuk eti ihracatını yaptı.

Türkiye'de birçok ilde beyaz et sektöründe faaliyet gösteren Has Tavuk, Türkiye ile Japonya arasındaki ticari anlaşmanın ardından ilk olarak 500 tonluk tavuk eti ihracatını gerçekleştirdi.

Has Tavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir, firmanın Susurluk tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, ilk olarak Japon firması Sumitoma Corparation Türkiye Direktörü Soto Sunaga'ya Türk bayrağı hediye etti. Türk bayrağını öpüp alnına koyan Sunaga da Aydemir'e Japonya bayrağı verdi.

Daha sonra Japonya'ya gönderilmek üzere hazırlanan konteynerin önünde açıklama yapan Aydemir, Japon pazarının beyaz et sektöründe kaliteye çok önem verdiğini söyledi. Aydemir, "Hepimiz bu ülkede şu an hassas günler yaşıyoruz. Hepimizin üzerine düşen görevler var. Bize düşen milli birlik ve beraberlik ruhu içinde ülkemizin ekonomik savaşını vermek. Bu anlamda yeni ufuklarda yeni yelkenlerle beraber güçlü dostlarımızla yeni hedeflere koşmak bizi mutlu ediyor, ayrıca gurur veriyor." diye konuştu.

Aydemir, Japonya pazarının önemini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Japonya pazarı gibi özelikle kalite, seçicilik anlamında ve dünyanın en büyük tavuk ithal eden pazarlarında yer almış olmak ve bu ihracatı ilk yapan firma olmak Has Tavuk olarak bize gurur veriyor. 2 yıl içinde 600 bin ton ithalat talepleri var biz de bunu karşılamaya çalışacağız. İlk etapta bu çerçevede 500 tonluk sevkiyat ile başlayıp hızlı bir şekilde bu hedefi tutturmaya çalışacağız. Türk hükümetinin Japon hükümetiyle yürüttüğü çalışmalar 2 ay önce sonuç buldu ve Türk hükümeti ile Japon hükümeti karşılıklı tavuk ve tarım ürünleri ithalatı üzerine anlaşma sağladılar. Bu anlaşmanın ardından ilk ihracatı bugün gerçekleştiriyoruz. Has Tavuk olarak 2017'de 26 ülkeye 45 milyon dolar ihracat yaptık. 2018'de ise Sumitoma Corparation ile bu rakamımız 100 milyon dolara daha sonraki yıllarda ise çok büyük hedeflere ulaşacak. Çünkü güçlü dostlarımız, güçlü partnerlerimizin bizi o ufuklara götüreceği düşüncesindeyiz."

"Türkiye bizim için ilk"

Sumitoma Corparation Türkiye Direktörü Soto Sunaga ise beyaz et ithalatı için birçok ülkede araştırma yaptıklarını, elemeler neticesinde Türkiye'de karar kıldıklarını aktardı.

Türkiye'de de 10 firma ile görüştüklerini belirten Sunaga, şunları kaydetti:

"Sumitoma Corparation olarak yeni bir rekabet pazarına giriyoruz. Bu ürünlerle beraber biz son kullanıcıyı hedefliyoruz. Bu konuda Has Tavuk ile beraber Japon pazarında bütün hedefleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Japonya pazarı çok fazla talep olan bir pazar. Bu talepler için Has Tavuk ile beraber talep edilen 3 milyon doları aşacağımızı hedefliyoruz. Sumitoma Corparation olarak 35 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteriyoruz, İstanbul'da. Tat konserve ve Tat salçalarında yatırımımız var. Yeni yatırımlar için bu yatırımların sonuçlarını görmemiz gerekiyor. Firma olarak beyaz et ithalatını Brezilya, Çin, Tayland'an yapıyorduk Türkiye bizim için ilk. Biz uzun zamandır Japonya'da et sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Birçok ülkeyle görüşme yapıldı ancak 'kuş gribi' ile ilgili Polonya ve Türkiye bize en iyi fırsatı sundu. Araştırmalar sonucunda Has Tavuk ile işlemlere başladık. Türkiye'de de 10 farklı firmayla görüşme yaptık en son Has Tavuk ile karar kıldık. Türk kanatlı sektörü, dünya standartlarında. Bu nedenle Japonya pazarına Türk kanatlı ürünlerini aldık."

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 02.02.2018
[Resim: AVfeVS.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • kagami chan
Cevapla
#2
İlk Türk Tavuğu Japonya’da

[Resim: 866302.jpg]

Türkiye ile Japonya arasındaki ticari anlaşmanın ardından yapılan uzun görüşmeler sonuç verdi. Türkiye'den ilk defa bir firma Japonya'ya tavuk eti ihraç etmeye başladı. Japonya’ya ilk konteynerlerinin ulaşması üzerine konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 2018’in iki ülke için dönüm noktası olacağını söyledi.

Türk tavuk etinin Japon halkıyla buluşmasıyla Tokyo'daki Türk Konsolosluğu tarafından resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tokyo Türk Konsolosluğu, Türk tavuğunu Japonya'ya ihraç eden Hastavuk firma temsilcileri, ithalatçı firma yetkilileri yer aldı.

'TARİHİ NOKTADAYIZ'

Uzun uğraşlardan sonra Japonya'ya Türk beyaz et ürünlerinin ulaştığını belirten Zeybekci, Türk tavuğunun Japon halkının tadımına sunulduğunu söyledi. Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğa değinen Zeybekci, bu iki ülke arasındaki ticaretin yetersiz olduğunu ifade ederek, "Bunun 4-5 kata çıkmasını istiyoruz. 2018'in iki ülke ekonomik ilişkilerinde tarihi dönüm noktası olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

2 AY ÖNCE SONUÇLANDI

Tokyo'daki resepsiyona katılan Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir, "Uzun zamandır Türk hükümetinin Japon hükümetiyle yürüttüğü çalışmalar 2 ay önce sonuç buldu. Bunun üzerine Hastavuk olarak süreci hızla tamamlayıp ilk sevkıyatımızı gerçekleştirdik. Japonya pazarı gibi dünyanın en büyük tavuk ithal eden pazarına ihracatı ilk yapan firma olmak, Hastavuk olarak bize gurur veriyor. Bizden beklenen hedefin ilk etapta 500 tonluk sevkiyatını alnımızın akıyla gerçekleştirdik. 2 yıl içinde 600 bin ton ithalat talepleri var biz de bunu karşılamaya çalışacağız. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 16.03.2018
[Resim: AVfeVS.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • kagami chan
Cevapla
#3
Paylaşım için teşekkürler.
"2018'in iki ülke ekonomik ilişkilerinde tarihi dönüm noktası olacağına inanıyoruz."
Umarım gerçekten de öyle olur ^^
[Resim: 4aQ7NL.gif]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • ~Haruna~
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Wall Street Journal: 'Türk Lirası'ndaki Düşüş Japonya'nın Küçük Yatırımcısını Vurdu' Toruga 0 1,224 08-24-2018, Saat:12:42 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonlar Siirt’te İş Olanaklarını Araştırıyor Toruga 0 1,024 07-11-2012, Saat:12:58 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonlar, Irak'taki 60 Milyar Dolarlık 'Pasta' İçin Türk Ortak Bulmaya Geldi Toruga 0 1,209 07-06-2012, Saat:11:34 AM
Son Yorum: Toruga
  Japonlar Teşviğe Geldi! Toruga 0 1,085 05-16-2012, Saat:12:05 PM
Son Yorum: Toruga
  Türk İhracatçıları Japonya Yolcusu Toruga 0 984 03-20-2012, Saat:11:47 AM
Son Yorum: Toruga
  Japonlar Kurutulmuş İncir ve Domatesimizi Sevdi Toruga 1 1,100 02-21-2012, Saat:02:36 PM
Son Yorum: niyon
  Çelik Sektöründe Türk - Japon İşbirliği ReN 0 906 02-06-2012, Saat:10:29 PM
Son Yorum: ReN

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi