Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2017 Ekim JATEM Japonca Eğitim Programı İle llgili (JEP)
#1
2017 Ekim JATEM Japonca Eğitim Programı İle llgili (JEP)

JEP Japonya’nın Kyoto şehrinde Kyoto Minsai Japanese School’da bir yıllık Japonca eğitimi çerçevesinde yurt, part-time iş ve sosyal faaliyet desteğini kapsamaktadır. Bir yıllık zaman zarfı içerisinde öğrencilerimizin part-time iş bulma, yurt ve Japonya’daki yaşamları konusunda, bir yıllık eğitimin sonunda ise üniversite ve yüksek lisans gibi her konuda derneğimiz destek olacaktır.

İş İmkanları ;

Öğrenci vizesi ile öğrencilerimizi haftada 28 saatlik çalışma hakkına sahip olacaklardır. Yaptığınız işin ağırlığına göre, saatlik 800-1000 yen alabileceğiniz işler mevcuttur. Kyoto Minsai’den kargo, restoran ve üretim firmalarında çalışacak öğrenci istenmektedir. Bu sebeple Minsai’de okumakta olan öğrencilerin yüzde doksanı Japonya’da ki ilk ayların da bu tip işlerde çalışmaktadır. Bu noktada, çalışmak isteyen arkadaşlarımızın Japonya’ya geldikleri ilk günden itibaren çalışabilecekleri şeklinde bir yanılgıda olmamalarını tavsiye ederiz. Yine de, gerek Minsai gerekse derneğimiz çalıştırmak üzere öğrenci isteyen firmalardan çokça talep almaktadır. Bütün öğrencilerimiz, dil seviyesi yeterli olduğunda bu işlerde sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlayabilirler. Fakat firmaların öğrencilerimizi kabul etmeleri için dil yeterliliği en önemli etkendir. Minimum günlük konuşma seviyesi ya da verilecek komutları anlayacak seviyede olan arkadaşlarımızın bu işlere sorunsuz kabul edileceğine eminiz. Japonca dil seviyesi yeterli olmayan arkadaşlarımız, en az üç aylık dil eğitiminden sonra bu tip yerlerde işe başlayabilecek seviyeye geleceklerdir.Bu yüzden iş konusunda daha dikkatli düşünülmesi ve en azından okula başlayacakları süreye kadar Japonca çalışmaları tavsiye edilir. Çünkü çalışmak isteyen arkadaşlarımıza eleman arayan firmalar tarafından Japonca olarak iş görüşmesi yapılacaktır.

Yurt İmkanları ;

Kyoto Minsai’nin öğrenci yurtlarında bütün arkadaşlarımız için yeterli yer mevcuttur. İster iki kişilik ister tek kişilik, eşyalı odalarda Kyoto’ya vardığınız ilk günden itibaren konaklayabilirsiniz. Yurt fiyatları 22.000 yenden başlamaktadır. Yurt giriş ücreti, eşya (dolap, masa, perde, yatak, buzdolabı vb.) ve kaza sigortası olarak kişi başı 30.000 yen ve altı aylık yurt ücreti peşin alınacaktır. Okulun yurtları haricinde, öğrencilerimiz kendi çabaları ile başka konaklama yerleri bulmakta serbesttirler.

Öğrenim Hayatı ;

Okulda öğrencilerimiz sabah ve öğle olmak üzere, seviyelerine göre ayrıldıkları sınıflarda, pazartesiden cumaya kadar her gün dört saat ders görmektedir. Okuldan artan zamanlarda öğrencilerimiz iş ve ders için yeterli zamana sahip olacaktır. Öğrencilerimiz ilk olarak Japonca seviye testine alınacak, testin ardından seviyelerine göre sınıflara ayrılacaklardır. Her sınıfın bir danışman öğretmeni olup, öğrencilerimize hem ders hem de diğer konularda destek olacaklardır.

Okul Ücreti ;

Program için hak kazanan öğrenciler, başvuru evraklarının değerlendirilmesi ve skype görüşmesinin ardından seçilecektir. Programa katilma hakki kazanan öğrencilerimizden vize başvuru ücreti olarak banka havalesi ile okulun banka hesabına 33.000 yen yollaması istenecektir. Bu işlemlerin 2016 Mayis ayının sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra vize işlemlerine başlanılacak, Ağustos ayında başvuru yapan öğrencilerimizin vizeleri çıktıktan sonra , kendilerine Kyoto Minsai tarafından bilgi verilecektir. Ardından ödemenin geri kalanı olan 641,000  (arti % 8 vergi ) Yenlik ücretin ödenmesi istenecektir. Ödeme için 10 Eylul son gün olup, ödeme tamamlandıktan sonra vizenin aslı posta ile öğrencilerimize yollanacaktır. Vize evrağı eline geçen arkadaşlarımızın İstanbul ya da Ankara’daki Japonya büyükelçiliklerinde bu vizeyi pasaportlarına işletip, kendi çabaları ile belirtilecek güne kadar Kyoto’ya gelmeleri istenecektir.

Ödeme Koşulları ;

Gene olarak öğrencilerimize taksit söz konusu değildir. Sadece Japonca eğitimi almış, halen üniversite ya da bir Japonca okulunda dil eğitimi almakta olan ve belli bir Japonca seviyesine sahip olan arkadaşlarımızın taksit konusunda durumları özel olarak gözden geçirilecektir. JATEM, Türkiye’den yapılan burs başvuruları konusunda yetkilidir. Ödeme hususunda öğrencilerimiz derneğimizle değil, Kyoto Minsai ile muhattap olacaklardır.

Saygilar
Jatem

Cem Bey'in bana gönderdiği yeni mail'dir. Tüm sorularınızı cemsakar@japon-turk.org mail adresine gönderebilirsiniz.
[Resim: KWM6fz.jpg]
[-] 2 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • mako_chan, ~Haruna~
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  JATEM Japonca Eğitim Programı (JEP) 2019 Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim Alımları İle İlgili Duyuru Toruga 3 3,522 10-20-2018, Saat:04:20 PM
Son Yorum: Tessaiga
  JATEM'den Japonca Eğitim Bursu (Sonuçlandı) Toruga 17 13,084 11-09-2014, Saat:09:47 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya-Türkiye Enformasyon Merkezi (JATEM)'den Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler Toruga 0 4,314 11-21-2013, Saat:07:21 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya-Türkiye Enformasyon Merkezi (JATEM)'den Ticari Girişimcilere Destek Toruga 0 1,568 11-19-2013, Saat:06:46 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya-Türkiye Enformasyon Merkezi (JATEM)'den Öğrenci Danışmanlığı Desteği Toruga 0 1,895 11-16-2013, Saat:07:14 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya-Türkiye Enformasyon Merkezi (JATEM) Nedir? Amaçları ve Faaliyetleri Nelerdir? Toruga 0 5,553 11-16-2013, Saat:07:08 PM
Son Yorum: Toruga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi