Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JLPT Hakkında
(12-05-2015, Saat:12:15 AM)Semihpasa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Bak elimde bir kaynak var, N5 geçmiş orjinal sınavı.  Buradan 25 dakikalık ve  50 dakikalık olan iki sınavı çöz smile Gerçek bir sınavda gibi.  30 dakika süren dinleme kaydı ve script de var içinde.   smile smile  Belki buradan yasaktır, özel mesaj ile yolluyorum.

Çok iyi olur teşekkürler smile
Ara
Merhaba.. Bu sene JLptn4 e girecegim... Japanesetest4you sitesinde soru çozdum biraz ama tam olarak her bolumden kac soru olacak falan bilmiyorum.. Biri lutfen yardimci olabilir mi?
Tesekkurler.. Souka
Ara
Merhaba. Son cevaptan beri 2 sene geçmiş. Ben de bu sene JLPT'ye girmeye karar verdim. İnternet'te çözmeyi denediğim testlerden sonra dinleme kısımlarında hiçbir zaman hata yapmadığımı gördüm. Test'in %33'ü dinleme ve geçmek için %50'sini doğru yapmak yeterli. Soruların genelde 3 veya 4 şıklı olduğunu düşünürsek hepsinde aynı şıkkı işaretlesem bile (ki öyle bir şey yapmayacağım) geçer not alabildiğimi fark edip o gazla ilk seferden N2 sınavına kaydoldum. Bu sınavdan sonra Türk Japon Vakfı'ndaki kursların en üst kuruna yazılmak istiyorum. Kanji'leri sırayla ezberlemek yerine internet'te gördükçe Jisho'nun sitesinden anlamlarına ve okunuşlarına bakarak ezberlediğim için N1 seviyesinden bildiğim kanji de çıkabiliyor N3 seviyesinden bilmediğim de. Bu konuda bilgisi olan birisi bu şekilde öğrenmemin kursta sorun çıkarıp çıkarmayacağı konusunda yorum yapabilirse çok memnun olurum. Teşekkürler.
cirnobanner-copy.png
bu sene n1 seviyesinde girerek japonca'ya artık son noktayı koymayı planladığım sınav. öğrenmek istediğim başka diller de olduğundan artık biraz da onlara yoğunlaşmak istiyorum.

genel olarak yol gösterme amaçlı (ben de çok uzman sayılmam ama) bir şeyler yazayım.

aslında kanjiler japonya'daki öğretim sıralarına göre (1. sınıftan başlayarak 8.sınıfa kadar) öğrenilirse daha iyi olur düşüncesindeyim. ben şahsen bu şekilde çalışıyorum.

ayrıca japon dili ve edebiyatı bölümlerinde de genelde hocaların ekolüne göre değişiyor öğretim şekli. bazıları sözlük sırasına göre, bazıları metinler üzerinden öğretebiliyor. ama basic kanji book isimli kitapla güzel bir temel oluşturulursa üzerine öğrenilen kanjiler daha iyi oturuyor gibi. kitabın ismini internette aratabilirsiniz. iki cilt bir kitap. ankara üniversitesi japon dili ve edebiyatı bölümünde ilk sene bu kitaptan yararlanılıyor.

bunun haricinde dinleme anlama çalışmaları için nhk'in programlarını öneririm. mesela şu programlar hem zevkli hem de içlerinde çok kelime geçiyor hem de nhk olduğu için dili güzel anlaşılıyor:

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

ayrıca japonca hikaye okumak da okuma açısından fayda sağlıyor.
[-] 2 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • ekmll, Toruga
Ara
(05-13-2018, Saat:11:36 PM)Mikio Fujioka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.bu sene n1 seviyesinde girerek japonca'ya artık son noktayı koymayı planladığım sınav. öğrenmek istediğim başka diller de olduğundan artık biraz da onlara yoğunlaşmak istiyorum.

genel olarak yol gösterme amaçlı (ben de çok uzman sayılmam ama) bir şeyler yazayım.

aslında kanjiler japonya'daki öğretim sıralarına göre (1. sınıftan başlayarak 8.sınıfa kadar) öğrenilirse daha iyi olur düşüncesindeyim. ben şahsen bu şekilde çalışıyorum.

ayrıca japon dili ve edebiyatı bölümlerinde de genelde hocaların ekolüne göre değişiyor öğretim şekli. bazıları sözlük sırasına göre, bazıları metinler üzerinden öğretebiliyor. ama basic kanji book isimli kitapla güzel bir temel oluşturulursa üzerine öğrenilen kanjiler daha iyi oturuyor gibi. kitabın ismini internette aratabilirsiniz. iki cilt bir kitap. ankara üniversitesi japon dili ve edebiyatı bölümünde ilk sene bu kitaptan yararlanılıyor.

bunun haricinde dinleme anlama çalışmaları için nhk'in programlarını öneririm. mesela şu programlar hem zevkli hem de içlerinde çok kelime geçiyor hem de nhk olduğu için dili güzel anlaşılıyor:

Cevabınız için teşekkürler. Önerdiğiniz hikayeler var mı? En son Akutagawa Ryuunosuke'nin Hana(鼻)  isimli hikayesini okudum. Gelecek temmuzda Japonya'ya gideceğim. Çalışmak için bolca okuma kitabı almayı planlıyorum. 
Temel oluşturma aşamasını geçtiğim için Basic Kanji Book artık işime yarar mı bilmiyorum. Sırayla öğrenmeye çalıştığımda bir noktadan sonra aksatmaya başlıyorum. Örneklerini görmeyince de aklımda kalması zorlaşıyor. Kendi akışına bırakıp yavaş yavaş öğrenmeye karar verdim o yüzden.
cirnobanner-copy.png
(05-14-2018, Saat:12:10 AM)ekmll Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
(05-13-2018, Saat:11:36 PM)Mikio Fujioka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.bu sene n1 seviyesinde girerek japonca'ya artık son noktayı koymayı planladığım sınav. öğrenmek istediğim başka diller de olduğundan artık biraz da onlara yoğunlaşmak istiyorum.

Cevabınız için teşekkürler. Önerdiğiniz hikayeler var mı? En son Ryuunosuke'nin Hana(鼻)  isimli hikayesini okudum. Gelecek temmuzda Japonya'ya gideceğim. Çalışmak için bolca okuma kitabı almayı planlıyorum. 
Temel oluşturma aşamasını geçtiğim için Basic Kanji Book artık işime yarar mı bilmiyorum. Sırayla öğrenmeye çalıştığımda bir noktadan sonra aksatmaya başlıyorum. Örneklerini görmeyince de aklımda kalması zorlaşıyor. Kendi akışına bırakıp yavaş yavaş öğrenmeye karar verdim o yüzden.

Aslında ben daha çok eski edebiyatı sevdiğim için eskilerden okuyorum. JLPT'ye çok faydası olur mu bilmem ama şuraya link koyayım:

Bir de gazete okumak da iyi oluyor onu yazmamışım. Gerçi çoğu para istiyor ama...
[-] 2 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • ekmll, ~Haruna~
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Edatlar Hakkında KawaiiChan 1 1,185 06-04-2015, Saat:03:29 PM
Son Yorum: ~Haruna~

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi