Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonya Hükümeti Monbukagakusho:MEXT LİSANS Bursu
Evet arkadaşlar bugün burda uzunca bir süredir hayalim olan Japonya Hükümeti Monbukagakusho:MEXT LİSANS Bursu ile ilgili yazacağım.

http://www.tr.emb-japan.go.jp/T_05/04.htm Sınav hakkında tüm detaylar burada verilmektedir, ben burda yazan kurallarla değil bursu almak için yapılması gerekenlerle ilgili bi yazı hazırlayacağım. 

Burs üstün nitelikli bir burs olup Japonyadaki herhangi bir üniversitede okumanıza olanak vermektedir.(Üniversite tercih etmezseniz Tokyo veya Osaka üniversitesine rastgele atanırsınız.)

Şimdi 3 aşamalı sınavın nasıl geçileceği ile konuşayım. 

Aşama 1 : Başvuru formu. 

Formun nasıl hazırlanacağı ile ilgili rehber ancak sınav dönemi sırasında verilmektedir. Her türlü akedemik sanatsal ve sporsal başarılarınızdan bahsediniz. Anime , manga ilgisi vs konulara girişmeyiniz. Japonya hükümeti bu bursla tüm dünyadan hızlı bir şekilde etkili fikirler üretebilcek insanlar toplamayı amaçlamaktadır. Sizi bunu yapamıycak gibi gösteren hiçbirşeyden ne mülakatta ne de başvuru formunuzda bahsetmeyiniz. 

Aşama 2 : Sınavlar

Japonya büyükelçiliğinin sitesinden okuduğunuz gibi 1 sosyal 3 fen bilimleri şeklinde 4 grup sınav yapılmaktadır. Tüm gruplarda Japonca , İngilizce ve Matematik zorunludur. Şimdi bu ders ders örnek soruları çözdüğümde edindiğim deneyimleri aktarayım.

Japonca: Japonca bilmediğim için sınavın ne kadar zor olduğu ile ilgili konuşamıyacağım. Fakat sınav Türk-Japon Vakfının salonlarında yapılmaktadır. TJV nin verdiği japonca kursları büyük ihtimalle yeterli olacaktır fakat eğer kurs alarak sınava hazırlanacaksanız 9. sınıfta başlamanız gerekiyor yoksa yıl kaybedersiniz. Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 

Ülke genelinde Japonca kursları yaklaşık 3 yıl süren bi eğitimden sonra belge vermektedir. Benim tavsiyem eğitim belgesi alıp sınavlara öyle giriniz. Eğer Japoncayı evde öğrendiyseniz Japonya Büyükelçiliği sizi japonca bilginize göre belgelendirmektedir.

İngilizce: Övünülcek kadar yeterli bir İngilizcem olmasa da soruların bi yarısını cevaplayabilmiştim. B seviye ingilizcesi olan birinin zorlanmaması lazım fakat sınav dili İngilizce olduğu için sizi ordan sınıyor. Fizik sınavı için ingilizce sınavından daha iyi bir ingilizce gerekiyor.

Matematik : İşte kıyametin koptuğu yer burası. Ortaokulda öğrendiğimiz kuramları kullanarak çözmemiz gereken sorulara rastlamıştım. Normalde matematiğimle övürünüm ve iyi bir sayısalcıyımdır ama bazı sorular için bir saatten fazla zaman harcayıp çözememişliğim olmuştu. 

Fizik : Eğer japonyaya gidebilseydim fizik bölümüne girecektim. Fizik soruları fiziği sevmeyen biri için zor ve mantık istiyor(formülleri birleştirerek yeni formüller türetmek). Denklem tabanlı sorular olduğu gibi olay tabanlı olanlarda var. Sıkıntılı ve lise boyunca verilen tüm konuları kapsıyor. Sınavın ingilizce olması bi kademe daha zorlaştırıyor.

Kimya / Biyoloji : Çözülemiyecek gibi değil ama terimlerin ingilizcelerini bilmek gerekiyor.

Aşama 3 : Mülakat 

Mülakatlar ingilizce yada japonca yapılıyor ve bu konuda pek detaylı bilgi yok.

SONUÇ: Bursu almak yoğun uğraştırıcı ve bunaltıcı bir çalışma istiyor. Zor bir sınav dönemi ilk aşamayı geçebilen adayları bekliyor fakat bursun sağladığı kaynaklar japonyayı seven herkezin hayalini kurduğu şeyler.

Sorularınız varsa cevaplayacağım umarım ki 9. sınıf okuyan arkadaşlarımıza bir ilham kaynağı olmuşumdur da onlar benim yerime bu bursu alıp hayallerini gerçekleştirebilirler. 
6616C6A09338B91E9106D765B696570E69521088
8. sınıftayım çok istiyorum. matematiğimi düzelttiğim taktirde seneye japonca eğitimine başlıyacağım bilgilendirdiğiniz için teşekkürler
Ara
(09-26-2015, Saat:01:22 AM)aynura Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.8. sınıftayım çok istiyorum. matematiğimi düzelttiğim taktirde seneye japonca eğitimine başlıyacağım bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

Zorunlu değil ama aksi taktirde 3 sene japonca eğitimine harcıycan yada evde kendin öğrenip bir iki senede bitirmeye çalışcan. Rahatca yapmak en mantıklısı çünkü bi yandan diğer derslere de hazrılanman lazım.
(09-26-2015, Saat:03:35 AM)cely Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Zorunlu değil ama aksi taktirde 3 sene japonca eğitimine harcıycan yada evde kendin öğrenip bir iki senede bitirmeye çalışcan. Rahatca yapmak en mantıklısı çünkü bi yandan diğer derslere de hazrılanman lazım.

Zorunlu olmayan zorunluluk bence çünkü Japonya'ya eğitim için gitmek istiyorum ayrıca lise+ üç yıl Japonca eğitimi/hazırlık+ Üniversite zaman kaybı. ve zar zor iki yıla bitirmek akıl karı değil ne demişler erken kalkan yol alır lise zamanı gerekli Japonca öğrenemezsem kaldığım yerden devam ederim. liseden sonra sıfırdan Japonca eğitimi gözümü korkutuyor.
Ara
(09-27-2015, Saat:02:30 PM)aynura Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
(09-26-2015, Saat:03:35 AM)cely Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Zorunlu değil ama aksi taktirde 3 sene japonca eğitimine harcıycan yada evde kendin öğrenip bir iki senede bitirmeye çalışcan. Rahatca yapmak en mantıklısı çünkü bi yandan diğer derslere de hazrılanman lazım.

Zorunlu olmayan zorunluluk bence çünkü Japonya'ya eğitim için gitmek istiyorum ayrıca lise+ üç yıl Japonca eğitimi/hazırlık+ Üniversite zaman kaybı. ve zar zor iki yıla bitirmek akıl karı değil ne demişler erken kalkan yol alır lise zamanı gerekli Japonca öğrenemezsem kaldığım yerden devam ederim. liseden sonra sıfırdan Japonca eğitimi gözümü korkutuyor.

Eger gidersen 1 yil hazirlik alacaksin dil alaninda bunu da ekleyeyim.
Geçen yılki mext lisans bursu sınavına girmek için hangi yıl aralığı vardı bilen varmı?
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2015 Japonya Eğitim Fuarı Salamander 1 1,262 01-20-2015, Saat:04:26 PM
Son Yorum: czkombo
  Türkçe, Japonya'da Seçmeli Ders Oldu Toruga 1 1,787 03-22-2013, Saat:01:19 PM
Son Yorum: Toruga
  Japonya Enstitüsü’nden Adıyaman Üniversitesine Ziyaret Toruga 0 1,124 06-15-2012, Saat:05:55 PM
  Japonya'dan 'Deprem' Dersleri Toruga 0 1,109 10-31-2011, Saat:01:15 AM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi