Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.5/5 - 4 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mangaka (漫画家) Nedir?
#1
Information 
Mangaka (漫画家)

Mangaka (漫画家), manga sanatçısına verilen isimdir. 2006 raporlarına göre Japonya'da 3000'e yakın mangaka mevcuttur.

Çoğu mangaka ya bir sanat okulundan ya da manga okulundan mezundur veya başka bir sanatçının yanında çıraklık eğitimi alarak sektöre girer. Mangakalar genellikle bağımsız çalışırlar, ama çoğunun asistanları vardır. Assistanları mangakayı zaman kaybettiren küçük işlerden kurtarırlar (tekrar edilen çizimler, mürekkepleme, vs.) Birçok mangaka da kariyerlerine asistan olarak başlar. Daha önce asistan, çırak olmadan direk sektöre giren mangakaların sayısı oldukça azdır. Örneğin Sailor Moon'un yaratıcısı Naoko Takeuchi, Kodansha'nın sponsor olduğu bir yarışmayı kazandı ve bu şekilde sektöre direk dahil oldu. Veya manga öncüsü Osamu Tezuka yine asistan olarak çalışmadan ilk çalışmasını yayınlanmıştır.

Mangakalar, kurumların veya manga okuyucusu bireylerin onun yeteneklerinin farkına varmasıyla yükselirler. Örnek olarak mangakaların katılması için manga editörleri ve yayıncıların düzenlediği yarışmalar mevcuttur. Ayrıca aynı anda çalıştıkları manga sayısıyla da tanınırlar.

Mangalar genellikle haftalık veya aylık dergilerde yayınlanır ve mangakalar her bölümü bir sonraki sayıya yetiştirebilmek için çok çalışırlar. Eğer serileri çok tutarsa, oldukça çok para kazanabilirler, ama genelde pek zengin olmazlar.

Meslek tanıtımı

Mangaka sadece manga çizerine değil, yazarına da denir. Mangaka manga sanatçısıdır. Herkes mangaka olabilir ama bu alanda profesyonel olmak çok zordur. Oldukça yorucu bir meslektir. Eğer kendi hesaplarına çalışmıyorlarsa (bunun için mangaların çok satması ya da ellerinde yeterli para olması lazım), yayın evlerinin isteklerine uymak zorundadırlar. İstedikleri her mangayı yayınlatamazlar. İlk önce akıllarındaki hikayeyi basit bir story-board'a (Japonca "nemu") yazarlar ve yayın evine gösterirler. Birçok fikir kabul edilmeyebilir veya değişikler yapılması istenir.

Bir manga yapmak için, ilk önce bir taslak çizelge (storyboard ya da Japonca "nemu") yapmak gerekir. Bunun için fazla özenmeye gerek yoktur, okunabilir ve anlaşılabilir olması yeterlidir. Daha sonra bu taslak yayın evine gösterilir. Yayın evi, nadiren de olsa, hikayeyi kabul edebilir, ya da bir düzeltme isteyebilir, ya da reddebilir. Eğer proje kabul edildiyse, bir dergide yayınlanacaktır ve genelde bir ay süre verilir. Böylece zamana karşı yarış ve uykusuz geceler başlar. Nihayet gerçek çizim aşamasına geçilir. Genelde çizim için bir kalem ve siyah mürekkep, yazılar içinse kurşun kalem kullanılır. Zor ve uzun bir iştir ve zaman çok kıymetlidir. En küçük bir hata koca bir sayfanın yeniden yapılmasına neden olabilir. Mürekkep işi bitince, tonlamalar (gölgeler, vs) yapılmalıdır. Sonra hepsi yayın evine yollanır.

Eğer mangaları ilgi görürse animeye veya dramaya uyarlanabilir veya başka ülkelerde de basılabilir. Ayrıca mangakadan dergi için ekten resimler ya da reklam kampanyalarına katılması istenilebilir.


Aranan nitelikler
Çoğumuzun düşüncesinin aksine, mangaka olabilmek için en önemli nitelik çizim değildir. Kötü çizen birçok başarılı mangaka var. Yapımlarındaki en çekici etken özgünlüktür. İyi öyküler için iyi fikirleri olması gerekir. Önemli olan bir diğer nitelik de manga teknikleridir. Hikayeleri ilginç olmadığı için ya da mangaları zor okunur olduğu için, çok iyi çizen ama mangaları satmayan birçok mangaka var. Teknik düzen hikaye ya da manga türüne göre uyarlanmalıdır.Eğitim
Japonya'da manga ve animasyon dalında iyi bilinen bir okul mevcut : "JAPAN ANIMATION & MANGA COLLEGE".

Mangaka olmak isteyenler liseyi bitirdikten sonra yaklaşık iki yıllık bir eğitim için bu okula gidiyor. Öğretmenler de genellikle profesyonel mangakalar. Okula girebilmek için bir mülakat geçmek gerekiyor. Ayrıca, herhangi bir gelmemezlik veya gecikme tolere edilmiyor; ortada geçerli bir sebep yoksa sınıfta kalma riski var.

Bir okul günü 6 saatlik dersten oluşuyor. Gençler iki yılın sonunda bir animasyon ekibinde çalışabilecek ya da kaliteli manga yapabilecek durumda oluyorlar. Sene boyunca öğrenciler onlarca sayfa manga çizip farklı teknikleri anladıklarını göstermeliler. Bu okuldan mezun olanların başarılı olma ihtimali çok yüksek; çünkü çok iyi bir ekip tarafından eğitiliyorlar ve birçok yayın evi bu okulla temas halinde. Böylece bazıları daha eğitim görürken keşfediliyor ve dergilerde çalışabiliyorlar.


Ücret
Çoğunlukla başlangıçlar çok zor oluyor. Bir çalışma kabul edilip yayınlandığı zaman bir ücret veriliyor. Mangakanın çok çalışması gerekiyor. Eğer asistanları varsa ve bir sürü manga yazıp çizebilirse iyi bir para kazanabilir. Bazıları hayatı boyunca mangalarından kazandıkları parayla geçinebiliyor.


Çalışma şartları
Mangakaların çoğu evde çalışır ama tek başına olduğu için daha zor olur. Ayrıca arkadaşları ya da asistanlarıyla atölye de çalışabilir.

Genelde zamana karşı bir yarıştadırlar; günde yaklaşık 12 saat çalışırlar ve haftada 16-18 sayfa hazırlamaları gerekmektedir. Bir bölüm dergide yayınlanır yayınlanmaz hemen bir sonraki bölüm için çalışmaya başlamalıdırlar.

Bu yoğun iş temposu yüzünden mangakaların kendilerine ya da ailelerine ayıracak fazla vakti yoktur ve sosyal aktiviteleri azdır. Bazıları, tıpkı Sailormoon (ya da Ay Savaşçısı)'nın yazarı ve çizeri Naoko Takeuchi gibi evlendikten sonra mesleğine veda eder.

Yazı: мiкα
Ekleme Çeviriler (Wikipedia): Toruga
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Toruga
Bul
Cevapla
#2
Bilgiler için teşekkürler, hakikaten kutsal bir meslek. Keşke bende de yetenek olsa da ben de çizebilsem. smile
[Resim: KWM6fz.jpg]
Cevapla
#3
Rica ederim. smile
Ben de aynı durumdayım. Deniyorum, deniyorum ama minik şirin suratlar dışında pek bir şey beceremiyorum. Zaten nerde bizde öyle yetenek. Big Grin
Bul
Cevapla
#4
Bende sadece surat çizebiliyorum ya. Onlarla avutuyorum kendimi. Tongue

Bir de çok zor bir meslek olduğu kesin. Şartları bayağı zor.

Teşekkürler canım bilgiler için. (:

[Resim: fWyId8.jpg]
Cevapla
#5
Değişik bir meslekmiş gerçekten.
böyle şeyler çizmeyi bende çok isterdim. smile
[Resim: 17072.gif]
Bul
Cevapla
#6
Ahh ne zor sahiden Souka
Ben de bir animede görmüştüm mangakaların ne zor şartlar altında çalıştığını. İşini sevenler sıkılmıyordur belki, hatta başarı elde ettikçe daha çok bile sevilebilir. Ama sosyal hayat ve iletişim kopuklukları gerçekten büyük sorun..
İşini sevmiyorsan çekilecek gibi değil sanırım..
Yine de tüm bunlara rağmen ben de isterdim bir mangaka olmak smile
Teşekkürler Tanıtım için ^^
Bul
Cevapla
#7
güzel bir tanım olmuş smile paylaşım için teşekkürler
[Resim: self_portrait__5_by_panres-d4ha65d.jpg]
resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım
Cevapla
#8
zor zanaat zorr Big Grin ay savaşçısı dedin de ilk okulda trt 1 de izlediğim günler aklıma geldi bitince ne üzülmüştüm be :/
Bul
Cevapla
#9
Küçüklükten beri yazar olmak gibi bir hayalim var, ama Rainbow'u izleyince bu mangaka olmaya dönüştü ve George Abe'nin çizemediğine GERÇEKTEN çok şaşırmıştım. Tabii olay çizmekte değilmiş, George Abe bana bunu gösterdi. Adamın yazdıkları o kadar iyi ki çizer bulması zor olmamış. Fakat burası Türkiye, burada bu işleri yapmak zor.. :/
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
"What does it mean to be strong?"
Bul
Cevapla
#10
İlk mesaj güncellenmiştir.
[Resim: KWM6fz.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • ~Haruna~
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi