Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Banana Yoshimoto (よしもと ばなな)
#1
[Resim: banana-yoshimoto-1.jpg]

Doğum Tarihi: 24 Temmuz 1964
Doğum Yeri: Tokyo, Japonya

Banana Yoshimoto, Japon yazar Mahoko Yoshimoto(吉本 真秀子)'nun kalem adıdır.

24 Temmuz 1964'te Tokyo'da doğan Banana Yoshimoto'nun babası ünlü bir şair ve eleştirmen olan Takaaki Yoshimoto, ablası da Japonya'da tanınmış bir karikatürist olan Haruna Yoiko'dur. Nihon Üniversitesi'nin edebiyat bölümünden mezun olmuştur. Üniversitedeki yıllarında muz çiçeklerine olan ilgisinden dolayı "Banana" adını kullanmıştır. Bu ismin hem şirin hem cinsiyetsiz olduğunu düşünmektedir.

Yoshimoto, yazarlık kariyerine 1987'de bir golf kulübünün restoranında garson olarak çalışırken başlamıştır. Stephen King'i en büyük ilham kaynaklarından biri olarak gören Yoshimoto, King'in korku türü dışındaki romanlarından ilham almıştır. Yazın kariyeri geliştikçe Truman Capote ve Isaac Bashevis Singer'dan da etkilenmeye başlamıştır.

İlk kitabı Kitchen, oldukça tutulmuş ve biri Japonya'da biri Hong Kong'ta olmak üzere iki diziye uyarlanmıştır. Kitchen kitabıyla 6. Kaien Yeni Yazarlar Ödülü'ne layık görülmüştür. Aynı roman aynı zamanda Mishima Yukio Ödülü'ne layık görülmüştür. Kısa romanı Moonlight Shadow ile 16. Izumi Kyōka Ödülü'nü kazanmıştır.

Eserleri on iki roman ve yedi deneme koleksiyonundan oluşur ki bu eserler dünya çapında altı milyondan fazla satmıştır.

Romanlarından Goodbye Tsugumi, filme uyarlanmıştır. Aynı zamanda bu roman eleştirmenlerce iyi-kötü karışık yorumlar almıştır.

Yoshimoto yazılarında iki farklı temayı ele aldığını söyler: modern Japonya'daki gençliğin yorgunluğu ve kötü olayların bir insanın hayatını şekillendirmesi.

Eserleri gençlerin yüzleştiği sorunları ve hayalle gerçek arasında sıkışmış gençleri ele alır, sadece gençlere değil aynı zamanda içleri hala genç olan yetişkinlere de hitap eder. Kurgusu, karakterleri ve kitap başlıkları Amerikan edebiyatınınkilere benzer fakat esas merkez Japonya'dır. Okurlarına oldukça kişisel ve arkadaş canlısı bir yaklaşımla yazar, tahtadan yapılmış yerlerin gıcırtısından yemeğin güzel kokusuna kadar detaylı ve iç ısıtıcı ögeler bulundurur. Sanatsal ilhamının rüyalarından geldiğini ve sürekli uyuyarak hayal dolu bir yaşam geçirmek istediğini itiraf eder.

Bibliyografi:
Moonlight Shadow - 1986
Kitchen - 1988
Asleep - 1989
Goodbye Tsugumi - 1989
N.P - 1990
Lizard - 1993
Amrita - 1994
Sly - 1996
Hardboiled & Hard Luck - 1999
Daisy's Life - 2000
Argentine Hag - 2002
The Lake - 2005

Türkiye'de sadece Doğan Kitap'ın Özgürlük adlı kitabında bir hikayesi yayınlanmış. Fakat İngilizce pdf olarak okunabilecek yazarlardan görüyorum kendisini. Bazı açılardan Haruki Murakami'yi de andırıyor bence. ^-^

Kaynak: Wikipedia, goodreads
Çeviri: Chiyuki

Cevapla
#2
Stephen King'ten ilham alarak yazan bir yazar otomatikmen sevilir  Rolleyes Gerçekten çok hoş duruyor, kitabını listeme ekleyeceğim kesinlikle. Teşekkürler : )
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi