Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ryū Murakami (村上 龍)
#1
[Resim: 744816.jpg]

Doğum Tarihi: 19 Şubat 1952
Doğum Yeri: Sasebo, Nagasaki, Japonya
Lakabı: Diğer Murakami

Ryū Murakami, Japonyalı roman, kısa hikaye yazarıdır. Murakami'nin eserleri düş kırıklığı, uyuşturucu kullanımı, sürrealizm, cinayet ve savaş gibi konularla insan doğasını inceler. En bilindik romanları Yok Yere, Şeffaf Mavi ve Emanet Dolabı Bebekleri'dir.

Japan Mail Media adındaki e-gazeteyi başlatan Ryū Murakami, Küba müziğini Japonya'ya tanıtan ve bu müzikle ilgili konserleri düzenleyen ilk kişidir. 2006'dan beri devam eden iş ve ekonomi içerikli Kanburia Kyuden isimli talk showu sunmaktadır.

Murakami'nin ilk eseri kısa roman olan Şeffaf Mavi'dir. Hâla Musashino Sanat Üniversitesi'nde okurken yazmış olduğu bu roman, muhalif Japon gençliğinde görülen her önüne gelenle yatma, uyuşturucu kullanımı gibi büyük sorunları kapsamaktaydı. Edebiyatın yeni bir tarzı olarak övülen Şeffaf Mavi, küçük bir kesimin kötülemesine rağmen 1976'da Gunzō Acemiler Ödülü'nü kazanmıştı. Aynı yıl, Akutagawa Ödülü'nü kazanmış ve çok satılanlar listesine girmişti.

1980'de, bir önceki eserine kıyasla çok daha uzun olan Emanet Dolabı Bebekleri'ni yayımladı. Yine övgülerle, Noma Liberal Arts New Member ödülünü kazandı. Bundan sonra, 69 isimli otobiyografisini yazmaya başladı. 1988'deki eseri Topaz, bir sadomazoşist kadının cinsel hayatını radikal bir şekilde ifade etmesini konu alan bir romandı.

1994'deki eserini The World in Five Minutes From Now, Japonya'nın paralel evrenine bakış açısıyla yazdı ve bu eser 30. Tanizaki Ödülü'ne aday olmasını sağladı. 1996'da otobiyografisini yazmaya devam etti ve Murakami Ryū filmini ve Roman Koleksiyonu'nu yayımladı. Ayrıca Hirabayashi Taiko edebi ödülünü kazandı. Aynı yıl Topaz II'yi yayımladı ve kitabı Love and Pop adında bir live action filmine çevrildi.

1997'de psikolojik gerilim kitabı In The Miso Soup'u yazdı ve bu kitap Yomiuri Ödülü'nü kazanmasını sağladı.

2001'de arkadaşı Ryuichi Sakamoto'nun grubu No More Landmine'a katıldı. 2004'te 13 Year Old Hello Work adında gençleri iş bulmaya teşvik eden projesini tanıttı.

Romanı Audition, Takashi Miike tarafından filme uyarlandı. Murakami filmi öyle beğendi ki diğer eseri Emanet Dolabı Bebekleri'ni de filme uyarlamasını istedi. Fakat Miike o proje için yeterli bütçeyi toplayamadı.

2011'de Utau Kujira eseri Mainichi Sanat Ödülü'nü kazandı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Kaynak: Wikipedia
Çeviri: Chiyuki

Cevapla
#2
Bu yazarı daha önce duymamıştım Souka Ne kadar da dolu dolu işler yapıp çaba harcamış. Kitaplarına bakacağım. Teşekkürler : )
Bul
Cevapla
#3
Uzun zaman geçmiş üstünden ama emanet dolabı bebekleri kitabını her yerde arıyorum tükenmiş bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?
Bul
Cevapla
#4
(07-09-2018, Saat:05:47 PM)larcenciel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Uzun zaman geçmiş üstünden ama emanet dolabı bebekleri kitabını her yerde arıyorum tükenmiş bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Sanırım yeni baskısı yapılmıyor. Basımı yapan yayınevine ulaşıp sorabilirsiniz. Veya Gitti Gidiyor gibi sitelerden ikinci el olarak edinmeye çalışın.
[Resim: xPdeGf.jpg]
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • larcenciel
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Haruki Murakami (村上春樹) obsesif 8 5,361 04-02-2015, Saat:12:33 AM
Son Yorum: Edebiyatçı Kız

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi