Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eğitim Haberleri
Japonya'dan eğitim haberleri...

Haber Eklerken:

* Eğer haberleri bir Türk haber sitesinden alıyorsanız alıntı olduğunu belirtip haber sayfasının linkini ekleyiniz.
* Eğer haberleri kendiniz çevirdiyseniz çevirinin size ait olduğunu belirtip haberi aldığınız sayfanın linkini ekleyiniz.
* Japonya ile ilgili Türk sitelerinden, Facebook sayfalarından, bloglardan vs. altıntı haber eklemek yasaktır.
[Resim: AVfeVS.jpg]
Japon Felaketzedeler İçin Okul Zili Çaldı

[Resim: 204137.jpg]

Mart ayında depremin yerle bir ettiği Japonya'nın kuzey kesiminde, eğitim öğretim yeniden başladı. Okullar aynı zamanda da afetzedeler için barınak hizmeti vermeye devam ediyor.

İşinomakili çocuklar bugün yeniden okul yoluna düştü.

Döndükleri ortam, geçen yılkinden alabildiğine farklı.

Patikayı andıran yollarının iki yanında moloz tepecikleri yükseliyor; çevrelerinde ayakta kalmış olan pek az yapı var.

Tsunaminin taşıdığı çamur herşeyin çürümesine yol açtığından, çocuklar kokudan ve tozdan korunmak için maske takıyor.

Bir zamanlar 165 bin nüfusu olan İşinomaki'de hayat daha uzun yıllar eskisi gibi olmayacak.

Yaşanan can kaybı ve yıkım bir yana, depremin etkisi ile hem kayan hem çöken bölgede; alçak kesimlere günde iki kez gelgit etkisiyle denizden su basıyor.

Ancak en azından bildik bir rutine dönmek, arkadaşlarını görmek çocuklar için olumlu bir adım.

Öğrenciler ayakta kalan okullara paylaştırılıyor

Okaido ilkokulunda hareketlilik her zamankinden de yoğun.

Bölgede 7735 okul hasar gördü ya da yıkıldı.

Bu nedenle öğrenciler ayakta kalan okullara paylaştırılıyor.

Şimdi, öğretmen Noriyoşi Kiumi sesini duyurup sınıfın dikkatini toplamak için daha çok uğraşmak zorunda.

İlk ders matematik.

En sevilen ders olmasa da zihinlerini kentlerinde yaşananlardan uzaklaştırmak için olumlu bir şey.

Öğretmen Kiumi "Herkes bir şeyler kaybetti" diyor." Anne babaları, akrabaları evleri sulara kapılıp gitti. Bizim öğretmen olarak yapabileceğimiz, konuşmaya hazır olduklarında çocukları desteklemek."

Kiumi, çocuklar arasında davranış değişikliklerini tespit etmeye, yaşadıkları travmayı aşmak için kimlerin ek yardıma gereksinim duyduğunu belirlemeye çalıştıklarını söylüyor.

Ancak öncelikli görevlerini güvenli bir ortam sağlamak ve tanıdık olan ortama dönüşü sağlamak olarak ifade ediyor.

Bölgeye Sınır Tanımayan Doktorlar yardım kuruluşunun da aralarında olduğu çok sayıda psikolog ve rehberlik ekibi gönderildi.

Dr. Akiko Kono, "Artçı sarsıntılar hala sürüyor, insanlar korku içinde." diyor. "Örneğin çocuklar, geceleri bile giysileri ve kasklarıyla yatıyorlar. Çünkü sarsıntı olursa derhal kaçmaya hazır olmaları gerektiğini düşünüyorlar."

Japonlar duygularını dışa vurmak, ya da yardım istemek konusunda fazla rahat değil.

Dolayısıyla MSF İşinomaki'de ailelerin gelip ziyaret edebileceği bir çadır-kafe açmış. Böyle rahat bir ortamın isteyenlerin psikologlarla konuşabilmesini kolaylaştırmasını umuyorlar.

Yeni dönem başlayana dek öğretmenler kaç öğrencilerinin döneceğini kestiremiyorlarmış.

Ülkenin kuzeydoğu sahili boyunca, pek çok kentte evlerini kaybedenler başka yerlere taşınmış. Tahliye merkezlerinde toplananların kaydı yeni okullara alınmış.

Okaido okulunda bu yıl geçen yıldan 50 öğrenci eksik. Eğitim bakanlığına göre Ivate bölgesinden 9433 çocuk başka yerlere nakledilmiş.

Okulda kalanlar kurtuldu

Öğretmenler, öğrencilerinin sadece ikisini kaybettiklerini belirtiyor.

Deprem yerel saatle 14.26'da başladığında, tam da okul çıkış saatiymiş.

Evlerine dönme hazırlığındaki tüm öğrencileri okulun en güvenli binası olan spor salonuna toplamışlar.

Tsunami uyarısı başlayınca, herkes çatıya çıkarılmış.

Anne babaları kendilerini okul çıkışı almaya gelmiş olan iki öğrencinin ise dönüş yolunda sulara kapıldığını anlatıyorlar.

Ena Ueki için okulu artık evi oldu

Dolayısıyla öğrenciler için okula dönmek depremi yaşadıkları yere dönmek demek; ancak arkadaşlarına yeniden kavuşmak onlara iyi gelmiş görünüyor.

Okulun müdür yardımcısı Osamu Kitamura, yine de "herkesin yüzü gülüyordu, çok güzeldi" diyor.

"Uzun zamandır birbirlerini görmemişlerdi, dolayısıyla yeniden bir araya gelmek çok sevindirici oldu."

Bazı çocuklar ise felaketten bu yana zaten okuldan hiç kopmamış. Çünkü okul bölgedeki daha pek çokları gibi iki aydır, evsiz kalan aileler için geçici barınak olarak hizmet veriyor.

Yaklaşık 200 kişi üçüncü kattaki sınıflarda yaşıyor.

Sıraları kaldırılan, battaniyelerle kaplanan sınıfları bir kaç aile birden paylaşıyor.

11 yaşındaki Hibiki Otsuka ve 10 yaşındaki Ena Ueki için okulları iki aydır aynı zamanda evleri olmuş.

"Eskiden yatağımda yatardım, şimdi yerde yatıyoruz. Bu yüzden rahat değil" diyor Hibiki:

"Sınıfın çok yakında olması güzel, ama evde olsak, tabii daha iyi olurdu."

Ena da "sürekli aynı binaya gelip gitmek tuhaf" diyor. "Ama okul kapalıyken arkadaşlarımla oynayamıyordum. Bu yüzden onları yeniden gördüğüme çok mutluyum."

11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami 25 binden fazla kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. 130 bin kişi hala tahliye merkezlerinde yaşıyor.

Depremin Fukuşima nükleer santralında yol açtığı sızıntı ise hala giderilebilmiş değil.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 09.05.2011
İlk ders matematik Big Grin Aslında ben severim matematiği Big Grin
MuCiZe ....

[Resim: 10332.gif]

Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın,
Bu simyanın eşit takas prensibidir.
Ara
Çocukların bir araya gelip birbirlerini görmeleri, oyun oynamaları güzel olmuş her nekadar oradayken bu felaket başlamışsa bile..
Japonya'da Üniversitelere Giriş Sınavında Skandal Hata

Japonya'da üniversitelere giriş sınavı sırasında, gözlemcilerin sınavın cevap kağıtlarını geç dağıtması skandala sebep oldu.

[Resim: japonya-da-universitelere-giris-sinavind...7088_o.jpg]

Japonya'da üniversitelere giriş sınavı sırasında, gözlemcilerin sınavın cevap kağıtlarını geç dağıtması skandala sebep oldu.

Japonya'da üniversitelere giriş sınavı esnasında skandal bir hata yapıldı. İmtihanda görevli gözlemcilerin yeni uygulanmaya başlanan sınav sistemini tam olarak anlayamamalarından dolayı, cevap kağıtlarının bir kısmını geç dağıtırken, bir kısmını da yanlış dağıttı. Cevap kağıtlarının dağıtımında yapılan hata sonucu 7 binden fazla öğrenci mağdur oldu. Japonya Sınav Yönetim Merkezi cevap kağıtlarını yalnış alan 3 bin 886 öğrencinin yeniden sınava alınmasına karar verdi.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: PzE7q.gif]
Ara
Japon Eğitimciler, Çocuklara ve Velilere Afetleri Anlattı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı (JIKA) tarafından yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi (OTAEP) kapsamında Bursa'ya gelen Japon eğitimciler, tecrübelerini Mollafenari İlköğretim Okulu öğrencileriyle paylaştı.

[Resim: japon-egitimciler-cocuklara-afetleri-anl...3462_o.jpg]

[Resim: japonlar-bursa-da-ogrenci-ve-velilere-af...3629_o.jpg]

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı (JIKA) tarafından yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi (OTAEP) kapsamında Bursa'ya gelen Japon eğitimciler, tecrübelerini Mollafenari İlköğretim Okulu öğrencileriyle paylaştı.

İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar'ı ziyaret eden Japon uzmanlar, daha sonra afet eğitimi için pilot okul olarak seçilen Mollafenari İlköğretim Okulu'nda düzenlenen eğitime katıldı. Okulun formatör öğretmeni tarafından yapılan model sınıf uygulamasından sonra Japon eğitimcilerle birlikte demonstrasyon çalışması gerçekleştirildi. Öğrenci ve velilerle soru-cevap şeklinde devam ettirilen çalışmalarda öğrencilerin soruları Japon uzmanlarca cevaplandı.

Okuldaki toplantıya, Japon uzmanlar Fumio Kaneko, Katsuyuki Nakata, Bakanlık Temsilcisi Sevil Akcan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Tahsin Yazır, Sivil Savunma Uzmanı Durgud Biltekin, Okul Müdürü Mehmet Köse ve okullardan formatör öğretmenler katıldı.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
[Resim: PzE7q.gif]
Ara
Japonya'da Okullar Cumartesi de Açık Olacak

[Resim: image.php?di=QUJ9]

Japonya Milli Eğitim Bakanlığı, özel ve devlet okulları arasında oluşan eğitim farkını kamu okullarında cumartesi günleri de eğitim vererek aşmayı planlıyor.

Yeni müfredat çalışmaları çerçevesinde ilkokullarda ve ortaokullarda eğitim saatlerinde artırılmıştı. Bakanlık, tatil günü olarak görülen cumartesileri de ek dersler koyarak gençlerin eğitim seviyesini daha da yükseltme hedefinde. Bu şekilde, özel ve devlet okulları arasında oluşan eğitim kalitesindeki farkın da aşılması amaçlanıyor. Bakanlığın, cumartesiyi tatil olarak görmesine karşın "özel ihtiyaçlar çerçevesinde dersler konabilir" maddesinden yararlanan bazı okulların, cumartesi günleri de eğitim verdiği bildirildi. Başkent Tokyo'daki 565 ilkokul ve 292 ortaokul ayda en az bir gün cumartesi günü ders yapıyor. Japonya genelinde ise bin 100 ilkokul ve 590 ortaokulda cumartesileri eğitim program sürdürülüyor.

Öğretmenlerin ve ailelerin de cumartesi teklifine sıcak baktığı ortaya çıktı. Tokyo'da yapılan bir araştırmaya göre ailelerin yüzde 86'sı, öğretmenlerin yüzde 38'i bu fikre destek verdi. Milli Eğitim Bakanı Hakubun Shimomura da cumartesi günlerine ders koymayı istediğini vurguladı. Ancak bakanlığın danışma kurumunun bu teklifi gözden geçirip nasıl uygulanacağına yönelik bir yol haritası çıkarması gerektiği kaydedildi. Cumartesi dersleri, 1992-2002 arasında kademeli olarak kaldırılmıştı.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir./17.01.2013
[Resim: tumblr_mh7tg2pfwZ1qasuxxo1_250_zps651e631e.gif]
Ara
Japonya'da İngilizce Derslerine Robot Girecek!

[Resim: 1897988-OqsKWd.jpg]

Japonya'da Eğitim Bakanlığı, anadili İngilizce olan öğretmen açığını kapamak ve öğrencilerin sözlü becerilerini geliştirmek için yapay zeka sahibi robotlardan yararlanmayı planlıyor.

Japonya'daki ilkokullarda öğretmenlerin ve öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerini üst seviyeye çıkarmak isteyen Japonya Eğitim Bakanlığı ilginç bir programı başlatmaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki yıl nisan ayında başlatılacak olan ve iki yıllık süreçte ülkedeki bütün ilkokullarda aktif hale gelecek olan program uyarınca her okula yapay zeka destekli robotlar teslim edilecek. Öğrenciler ve öğretmenlerle İngilizce konuşan bu robotlar sayesinde çocukların özellikle telaffuz becerilerinin gelişmesi bekleniyor

GELECEK YIL UYGULANACAK

Halihazırda bazı okullar bu tip robotları eğitim programlarının bir parçası olarak kullanıyor ancak bu çalışmanın ülke geneline yayıldığını söylemek mümkün değil. Bakanlık ilk olarak nisan ayında 500 ilkokula robotları teslim edecek ve robotların ne ölçüde işe yaradığını araştıracak. İlerleyen dönemlerde ise ülkedeki diğer okullarda da yapay zeka destekli robotun kullanımına başlanacak.

AMAÇ ÖĞRENCİLERİN İNGİLİZCELERİNİ İLERLETMEK

Yapay zeka desteki robotlar sayesinde 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda İngilizce iletişim seviyesi yüksek gençlerin görev alabileceğine de dikkat çeken bakanlık ülkedeki gençlerin İngilizce iletişim becerilerini geliştirmek için bir süredir yoğun mesai harcıyor.

Education First tarafından hazırlanan 2017 İngilizce Yeterlilik Endeksi'nde Japonya 80 ülke arasında 37. sırada yer alıyor.

Alıntıdır: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. / 21.08.2018
[-] 1 üye bu mesaja teşekkür etti:
  • Hilda

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Siyaset ve Politika Haberleri Toruga 166 49,753 10-29-2018, Saat:12:30 PM
Son Yorum: Toruga
  Ekonomi Haberleri Toruga 124 44,089 10-29-2018, Saat:12:25 PM
  Anime ve Manga Haberleri Toruga 82 43,108 10-26-2018, Saat:07:49 PM
Son Yorum: ~Haruna~
  Spor Haberleri Toruga 66 29,034 10-08-2018, Saat:11:44 PM
  Hava Durumu Haberleri Toruga 14 7,062 10-03-2018, Saat:12:39 PM
  Müzik Haberleri Toruga 658 326,277 09-01-2018, Saat:01:25 PM
  Moda ve Magazin Haberleri Toruga 223 114,440 08-05-2018, Saat:04:43 PM
  Dizi, Film ve TV Haberleri Toruga 302 133,943 05-13-2018, Saat:01:10 PM
  Bilim ve Teknoloji Haberleri Toruga 90 36,219 07-01-2017, Saat:12:44 PM
  Türk Gazetelerinden Japonya Haberleri Toruga 4 6,692 04-24-2016, Saat:02:16 AM
Son Yorum: ありがとうございます

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi